19 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Otwarte niebo nad Tucholą

2 min read

Od ponad roku można zauważyć, że nad Tucholą wiele się dzieje. To naturalny efekt wzmożonego ruchu pasażerskiego, choć nie tylko…

W ciągu dnia nikt nie zauważa tego, że w prawie każdej minucie w pobliżu Tucholi przelatuje jeden samolot pasażerski, wieczorem i w nocy bywa ich pięć, a nawet więcej! Prawdopodobnie na naszym miasteczkiem krzyżuje się kilka, a może nawet kilkanaście korytarzy powietrznych.

Czym jest korytarz powietrzny?

To droga lotnicza, wydzielona z przestrzeni powietrznej jako obszar przeznaczony do lotu statków powietrznych, w którym obowiązują specjalne warunki lotu. Łączący dwa punkty. Szerokość korytarza powietrznego krajowego wynosi 10 NM( mila morska), międzynarodowego 20 NM, podstawa dolna minimum 900 m, górna do 12 km.

Samoloty pasażerskie to, jedno, ale prócz nich przelatuje nad Tucholą sporo maszyn wojskowych. Wśród nich rozpoznaliśmy maszyny myśliwskie, ale nie brakuje również śmigłowców i to tych z górnej półki, bardzo zaawansowanych technicznie i strategicznie. Oczywiście, to efekt bandyckiego, zbrojnego  napadu Rosjan na sąsiadującą z nimi Ukrainę.

F-16 C nb 4048 i F-16 D nb 4081 w 2011r. Zdj. 31 BLT

Mig 29 (Magazyn spotterski Fly 4 Photo)

Awaks ( www.digart.pl)

Black Hawk (www.defence24.pl)

Sporo rejsów odbywa również LPR – powietrzni ratownicy, którzy niestety zbyt często odwiedzają Tucholę w związku z licznymi tragediami na powiatowych drogach.

Eurocopter ( tokis.pl)

Nie brakuje również przelotów lekkich awionetek prywatnych, które bardzo często wlatują nad nasze miasteczko na niewielkiej wysokości. To bez wątpienia stanowi już ryzyko w razie awarii silnika maszyny. Prócz awionetek nad Tucholą pojawiły się wiatrakowce, to również prywatne maszyny, najczęściej należące do właścicieli prężnych biznesów, którzy swoją ofertę uzupełniają przelotami turystycznymi za niewielkie pieniądze.

Wiatrakowiec (tokis.pl)

Ostatnią grupę stanowią pasjonaci, którzy pokochali „miękkie skrzydło” w różnych formach.

Innymi słowy przestrzeń powietrzna nad Tucholą stała się dość ciasna, za to piekielnie widowiskowa.

Czasami wystarczy popatrzeć do góry!

_____________________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook