2 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Państwo Baranowscy – małżeństwo z pasją (fotogaleria)

2 min read

1W środę 8 maja 2013 r. odbył się wernisaż twórczości ludowej Ireny i Roberta Baranowskich. Spotkanie odbyło się w gronie przyjaciół i znajomych państwa Baranowskich oraz miłośników sztuki i stałych uczestników imprez w bibliotece. Po raz pierwszy w bibliotece zaprezentowano twórczość ludową.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu Ludzie z pasją, w przypadku państwa Baranowskich małżeństwo z pasją. Spotkanie poprowadziła Grażyna Zielińska-Woźna, która przywitała gości i przybliżyła sylwetki twórców. Głos zabrała Jolanta Bągorska, Prezes Tucholskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, która w bardzo ciepły sposób opowiedziała o pracy twórczej państwa Baranowskich.

Fot. http://www.mbp.tuchola.pl

Pani Irena Baranowska haftuje od młodych lat. Z zawodu ekspedientka, obecnie na emeryturze.

Pan Robert Baranowski rzeźbi ptaszki od piętnastu lat, a od trzech również je fotografuje. Z zawodu budowlaniec, obecnie na emeryturze.

 

Ich prace są cenione i zachwycają odbiorców. Znajdują się w galeriach i muzeach etnograficznych. Wspólne ekspozycje prac pokazują duszę sztuki ludowej Borów Tucholskich i są jej kwintesencją. Państwo Baranowscy należą do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, uczestniczą w Zjazdach Kaszubów, są członkami Klubu „Złotnica” im. Marii Janta-Połczyńskiej. Biorą udział w wystawach twórczości ludowej zarówno w kraju jak i poza granicami. Ich prace są nagradzane i wyróżniane. W 2012 r. przyznano dla ptaszków z drewna lipowego wytwarzanych przez Roberta Baranowskiego z Tucholi znak promocyjny Marka Lokalna – Bory Tucholskie w kategorii produkty artystyczno – rzemieślnicze i pamiątkarskie. Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi jest ich pierwszą wystawą indywidualną. Państwo Baranowscy uczestniczą w festynach, kiermaszach i targach organizowanych na terenie całego kraju, m.in. w Węgorzewie na Mazurach, we Wdzydzach Kiszewskich, w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, w Piasecznie koło Warszawy. Mają dwóch synów i dwie wnuczki. Mieszkają w Tucholi.

(red.)

Źródło: http://www.mbp.tuchola.pl

Fot. TOKiS – PRESS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook