30 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Parku zamkowego strzec będzie druga kamera

2 min read

Właśnie my, mieszkańcy, oczywiście, bez naszej wiedzy, ufundowaliśmy kolejną kamerę, która strzec będzie oczka w głowie burmistrza Tucholi – tzw. parku zamkowego.

Często wykorzystywany jest jako psia toaleta, tudzież przez miłośników napojów „silnie energetyzujących”, ale nie brakuje tam również pospolitych wandali, którzy z nudów ( ostatnia atrakcja – kino, spaliło się wiele lat temu) niszczą to, co się da.

Gmina liczy na to, że kiedy zamontowana zostanie druga kamera monitorująca, z bezpieczeństwem nie ludzi, a parku właśnie, będzie lepiej. Zamiast zastosować terapię zapobiegania wandalizmowi, poprzez stworzenie szeregu rozrywek dla znudzonych, młodych ludzi, uznano, że taniej będzie wynieść kolejną kamerę, która niczym Wielki Brat, stanowić będzie antidotum na wszystko. Niestety, to ułuda, ponieważ kamera połączona jest  tylko z rejestratorem i  nikt w chwili dokonywania zniszczeń nie zareaguje. Pozostaje tylko jedno – liczyć na to, że przy odtwarzaniu zdarzenia z rejestratora, twarze sprawców będą widoczne.

Sposób obserwacji z kamer zmieni się w chwili, gdy dyżurujący policjant w pobliskiej komendzie, będzie miał możliwość podglądu z poszczególnych kamer, na różne fragmenty miasta. To melodia przyszłości. Być może, że w mnogości obowiązków, funkcjonariusz skupi na chwilę uwagę na monitoringu miejskim i dostrzeże zagrożenie. Prawdopodobieństwo takiej sytuacji? W granicach 35%, człowiek, to nie maszyna, a dyżurujący policjant ma mnóstwo innych obowiązków i nie posługuje się „Mocą”, a joystickiem.

Jest coś jeszcze, nikt w gminie nie pomyślał o tym, że park stanowi miejsce wypoczynku i że szukający tam  spokoju obywatel, zwyczajnie nie życzy sobie, by być obserwowanym.

Czy doszło do tego, że władze miasta przy pomocy kamer, brutalnie ingerują w życie prywatne mieszkańców? Matrix po tucholsku?

__________________________

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook