nie. Lip 5th, 2020

Patrz w lusterka! „Amerykany” jadą!

1 min read

Ruszają DEFENDER-Europe 20 / autor: gddkia.gov.pl

W stronę Tucholi jedzie kolumna wojsk amerykańskich, czyli… zdarzyć się może wszystko. Wiadomo, nasi sojusznicy nie przywykli do do polskiego ruchu drogowego, ich marszruta ciągle odbywa się w myśl zasad panujących na… pustyni.

Od 28 lutego wojska sprzymierzone w ramach ćwiczeń będą wjeżdżać do Polski od strony zachodniej, a następnie przemieszczać się po niemal wszystkich województwach, dotrą również do nas, kierując się w stronę Torunia.

Większość z przejazdów jest zaplanowano w godzinach nocnych, ale z doświadczenia wiemy, że strefy czasowe to dla sojuszników ciągły problem, bez wątpienia powtórzy się scenariusz „dzienny” w asyście wozów WSW.

Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne.

Słowem…, „widzita” Amerykanów? Zwiewajcie, gdzie pieprzy rośnie, względnie wanilia, bo może zdarzyć się absolutnie wszystko.


(red.)