24 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Pelpliński Areopag o religijności Pomorza

2 min read

W dniach 24 i 25 kwietnia 2015 roku, po około 30 letniej przerwie w Bibliotece Diecezjalnej im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi odbył się Pelpliński Areopag zorganizowany przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Kurię Diecezjalną Pelplińską i Wydział Teologiczny UMK w Toruniu.

Uczestniczący w Areopagu Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna witając zebranych wyraził przekonanie, że jest to wydarzenie bardzo potrzebne Pomorzu dla zachowania dziedzictwa kulturowego, podtrzymania tożsamości także  dla rozwoju myśli, która rodzi się w tym regionie.  Spotkanie o charakterze seminarium poświęcone było  tematowi  ludowej religijności na Pomorzu. Naukowcy –  duszpasterze i działacze społeczni analizowali trwałe praktyki pobożności ludowej regionu oraz zagrożenia, które niesie współczesność.

Pierwszego dnia  odbyły się dwa wykłady, które wygłosili: ks bp dr hab. Wiesław Śmigiel, prof. KUL -u i ks. prof. dr hab. Jan Perszon z UMK.  W  drugim dniu seminarium odbyły się dwie sesje, podczas których  wysłuchano wykładów  ks. prof. dra hab. Henryka Skorowskiego (UKSW), ks. prof. dra hab. Jana Walkusza (KUL), dra hab. Michała Kaczmarczyka (UG) i dra Krzysztofa Kordy (IK). Ostatnią sesję zamknął wykład franciszkanina, o. Janusza Jędryszka, który ukazał odbudowywaną a słynną przed wiekami na Pomorzu pustelnię Świętą Górę Polanowską.

Przewodnictwo seminarium objęli  ks. prof. dr hab. Janusz Szulist (UMK) i ks. prof. dr hab. Wojciech Cichosz (UMK). Pelplińskiemu Areopagowi towarzyszyły liczne wydawnictwa regionalne. Zainteresowaniem cieszyła się wpisująca się  w tematykę seminarium książka „Od Adwentu do Adwentu” M. Ollick   oraz materiały promujące Tucholę i region Borów.

Uczestnictwo w konferencji było też okazją do odwiedzenia pelplińskiego cmentarzu i zapalenie  znicza na grobie ks. Romualda Frydrychowicza, profesora  Collegium Marianum w Pelplinie,  historyka regionalnego, tucholanina z urodzenia, autora pierwszej monografii Tucholi „Geschichte der Stadt, der Komthurei und Starostei Tuchel” (1879).

___________________

Maria Ollick

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook