17 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Petycja w sprawie lokalnej „tarczy antykryzysowej”

2 min read

Rozpoczął się bodaj czwarty tydzień odkąd pan Burmistrz Tucholi zamilknął. Sporo mieszkańców już tęskni do publicznych wystąpień włodarza, a zwłaszcza do tego, w którym lokalni przedsiębiorcy mieli usłyszeć kilka słów, o wsparciu ze strony lokalnych władz w przetrwaniu zarazy.

Koronawirus szaleje, głównie wśród polityków i mediów, doprowadzając niektórych ludzi do histerii. My wiemy, że najgorszą strona tzw. pandemii, jest załamanie finansowe przeciętnego Kowalskiego, który za chwilę nie będzie miał z czego żyć. Zanim jednak do tego dojdzie, wspomniany wpierw straci część zarobków, a być może nawet źródło zarobkowania – pracę. Nadszedł czas próby, zobaczymy jak miasto i gmina wspomoże lokalnych przedsiębiorców.

Do UM wniesiono kolejną petycję, jej autorką jest pani RS.

2 kwietnia 2020 r. Pani R.S. złożyła za pośrednictwem poczty elektronicznej petycję w interesie publicznym w zakresie zmiany przepisów prawa miejscowego, postulując tym samym o zmianę przepisów prawa miejscowego, a w szczególności o wprowadzenie lokalnej „tarczy antykryzysowej” na wszystkich obywateli Gmin/Powiatów/Województw poprzez umorzenie połowy rocznej wysokości podatku od nieruchomości dla wszystkich mieszkańców, a resztę o jego odroczenie na okres pół roku, a ponadto obniżenie wysokości tego podatku do minimum w przyszłym roku kalendarzowym; niepobieranie podatków targowych przez okres pół roku od osób handlujących na jarmarkach, a po tym terminie o obniżenie ich wysokości do minimum; niepobieranie podatków od osób, które mają występy na ulicach w wyznaczonych do tego miejscach przez okres pół roku, a po tym terminie o obniżenie do minimum wysokości opłat za te występy; umorzenie przez okres pół roku należności z tytułu wywozu śmieci, a po tym terminie o obniżenie opłat za wywóz śmieci do opłaty minimalnej; nie pobieranie opłat za parkingi przez okres pół roku, a po tym terminie o zmniejszenie opłaty za godzinę parkowania oraz wydanie uchwały solidarnościowej – jednoczącej wszystkich władz lokalnych w walce z koronawirusem w tym zakresie.

Ruch gminy jest przewidywalny, ponieważ zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie gminnym oraz Statutu Gminy Tuchola zadania  w zakresie  rozpatrywania petycji  są  przedmiotem działania  Komisji Skarg,  Wniosków  i Petycji  Rady  Miejskiej,  wobec  czego  podjęcie  uchwały w proponowanym brzmieniu jest niezbędne dla zbadania sprawy i wypracowania projektu rozstrzygnięcia przez wskazaną Komisję.

Czy radni zgodnie podniosą rękę w tej sprawie i zagłosują „za”, czy też będą rozbieżności? O tym przekonamy się już wkrótce.


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook