Pierwszego marca rząd zwróci odebrane wcześniej świadczenia pielęgnacyjne opiekunom ludzi chorych i w podeszłym wieku?
2 min read
Kilka miesięcy temu ( 1 lipca 2013) setkom tysięcy opiekunów ludzi niepełnosprawnych zabrano jedyny dochód, sprawa wywołała ogólne niezadowolenie wśród osób pobierających to świadczenie.
Doskonale znamy politykę polskiego rządu wobec ludzi chorych i tych w podeszłym wieku, praktycznie nie istnieje, podobnie jak rzecz się ma opieka lekarską – geriatrami. Rząd oczywiście jest świadomy swoich skandalicznych zachowań i ciągle używa półśrodków, gdzie aby wyjść z impasu z twarzą, wykorzystuje między innymi jedną z najbardziej znanych fundacji. To kropla w morzu potrzeb. Jednak wreszcie problem nabrzmiał do tego stopnia, że zdecydowano wybrać mniej obciążające budżet zło – odebrany zasiłek, a nawet odrobinę go podwyższyć, aby uspokoić nastroje i w razie jakiejkolwiek wpadki, mieć na kogo zepchnąć winę.
Oczywiście, zanim pieniądze fizycznie dotrą do osób, które zostały ich pozbawione minie wiele tygodni i z pewnością pojawią się pewne warunki, które będzie trzeba spełnić, jednak na tym etapie wiedzy, to zaledwie spekulacja. W takim razie po co rząd zabrał pieniądze jak wczesnej podawały źródła 300 000 osób ( obecnie ilość tę pomniejszono o 150 tysięcy osób – jakim cudem?)? Powód był bardzo pokrętny – rzekomo podjęto walkę z „nieuczciwymi” opiekunami.
Na początku grudnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że odebranie prawa do świadczenia było niezgodne z konstytucją. – Nowelizacja była zaskoczeniem dla osób opiekujących się osobami niepełnosprawnymi. Osoby te znalazły się w pułapce życiowej pułapce – bo z dnia na dzień straciły pomoc państwa. Trybunał nakazał zmienić przepisy. Rząd ma to zrobić – jak określili sędziowie – bez zbędnej zwłoki.
W ministerstwie powstał specjalny zespół, w skład którego wchodzą także przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Rządowego Centrum Legislacji. Zespół ma przygotować odpowiednie przepisy, w tym tygodniu odbyło się jego pierwsze posiedzenie. Będą rekompensaty. W najbliższych tygodniach powstanie projekt, który określi, w jaki sposób rekompensata będzie opiekunom wypłacona. A chodzi o niemałe kwoty. Zakładając, że przepisy weszłyby od 1 marca, każdy z nich otrzymałby ponad 5500 zł (chodzi o osoby, które utraciły świadczenie od lipca zeszłego roku).
Przywrócenie świadczeń dla wszystkich opiekunów kosztowałoby w tym roku państwo ok. 1,5 mld zł. Pieniądze na ten cel są w budżecie. Oby ta obietnica się spełniła, tego życzymy wszystkim, którzy pozostali bez środków do… „wegetacji”.
________________________
(red)