27 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Piłeś i usiadłeś za kierownicą? Wiedz o tym, że zapłacisz za swój czyn lub trafisz do więzienia!

3 min read

Mimo licznych apeli Policji, by wszelkimi pojazdami kierować tylko będąc trzeźwym, nie wszyscy biorą sobie te wezwania do serca. W miniony weekend tucholscy policjanci zatrzymali 4 uczestników ruchu pod wpływem alkoholu. Wszyscy kierowali rowerami.

Wszystkie zatrzymania miały miejsce w sobotę (08.04.2017r.). Do pierwszego z nich doszło ok. godz. 13 w Bagienicy (gm. Gostycyn). Patrol Ruchu Drogowego zatrzymał kierującego rowerem 51 –letniego mieszkańca gm. Gostycyn. Policjanci podczas kontroli wyczuli od mężczyzny alkohol, dlatego podali go kontroli trzeźwości. Urządzenie wskazało, że stężenie alkoholu w organizmie 51 – latka wynosi  1 prom.

Kolejni amatorzy jazdy po alkoholu zostali zatrzymani godzinę później na trasie Śliwice – Rosochatka.  Funkcjonariusze patrolując trasę zauważyli trzech rowerzystów, którzy na widok radiowozu zsiedli z rowerów i zaczęli je prowadzić. Policjanci podjęli decyzję o kontroli. Jak się okazało, dwóch spośród trzech mężczyzn kierowało rowerami, mimo, że wcześniej spożywali alkohol.  W organizmie 33 – letniego mieszkańca gm. Śliwice i jego 25 – letniego brata, stężenie alkoholu wynosiło ok. 2,5 prom. Dodatkowo, młodszy z nich posiadał już sądowy zakaz kierowania rowerami, wydany przez Sąd Rejonowy w Tucholi, dlatego, oprócz wykroczenia, odpowie za przestępstwo nie stosowania się do wyroku sądowego. Grozi mu za to do 3 lat pozbawienia wolności.

Prawie 1 prom. miała natomiast 50 – letnia rowerzystka poddana  kontroli stanu trzeźwości przez funkcjonariuszy z posterunku w Gostycynie. Policjanci zatrzymali kobietę ok. godz. 19.30 w Pile (gm. Gostycyn). Wyczuwalna woń alkoholu skłoniła funkcjonariuszy do sprawdzenia jej stanu trzeźwości. Jak się okazało, mieszkanka gm. Gostycyn wsiadła na rower pomimo wcześniej wypitego alkoholu. Teraz, podobnie jak pozostali nietrzeźwi rowerzyści, odpowie za wykroczenie kierowania w stanie nietrzeźwości. Wszystkim grozi areszt lub grzywna, zaś dodatkowo sąd może orzec zakaz kierowania rowerem.

To jeszcze nie koniec, ponieważ…

Wczoraj (10.04.2017r.) w godzinach rannych tucholscy policjanci przeprowadzili akcję „trzeźwy kierujący”. Niestety 4 osoby, spośród 504 kierujących poddanych kontroli, kierowały pojazdami pomimo, że wcześniej spożywały alkohol. Trzy, spośród zatrzymanych wczoraj kierowców, to kobiety.

Akcja  prowadzona przez tucholskich policjantów z Ruchu Drogowego odbyła się w różnych punktach, na terenie gmin Tuchola i Śliwice. Jej celem było przeprowadzenie badań trzeźwości wszystkich kierujących poruszających się określonymi, wyznaczonymi przez funkcjonariuszy trasami. Policjanci łącznie skontrolowali 504 kierujących. Niestety spośród nich cztery osoby złamały prawo i za kierownicę wsiadły po alkoholu.

Ok. godz. 7.00 w miejscowości  Rosochatka funkcjonariusze zauważyli rowerzystkę, która na ich widok zsiadła z roweru, postawiła go pod płotem jednej z posesji  i dalej, w ich kierunku  szła pieszo. Policjanci poddali kobietę kontroli stanu trzeźwości. W organizmie 45 – letniej mieszkanki gm. Śliwice stężenie alkoholu wynosiło ponad promil.  Kobieta odpowie za kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej.

Pięć minut później, w tym samym miejscu, funkcjonariusze zatrzymali do kontroli, kierującą skodą oktavia, mieszkankę gm. Śliwice. Po poddaniu 45 – latki wstępnej kontroli  trzeźwości, okazało się, że wcześniej spożywała ona napoje wyskokowe. Alkotest wskazał, że stężenie alkoholu w organizmie kobiety wynosiło ponad 0,5 prom. 45 – latce zostało zatrzymane prawo jazdy oraz uniemożliwiono kontynuację jazdy. Odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Tuż przed godz. 9.00 trzeźwość 37 – letniego mężczyzny, kierującego motorowerem, zweryfikowali policjanci w Tucholi, na ul. Głównej. Wynik kontroli alkotestem wykazał, że stężenie alkoholu mieszkańca gm. Cekcyn wynosiło 0,4 prom. W związku z nerwowym i nietypowym zachowaniem 37 – latka funkcjonariusze sprawdzili również czy nie znajdował się on pod wpływem narkotyków, jednak kontrola tego nie potwierdziła. Mężczyzna odpowie za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu.

Chwilę później w tym samym miejscu pozytywny wynik wstępnej weryfikacji trzeźwości odnotowano w przypadku kierującej VW tiguanem.  Szczegółowa kontrola 70 – letniej mieszkanki gm. Śliwice wskazała, że kierowała ona autem ze stężeniem alkoholu sięgającym blisko 1,2 prom. Policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy. W przypadku orzeczenia winy przez sąd może usłyszeć wyrok grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.


(red.)

KPP Tuchola

Fot. Nasygnale.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook