29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

PiS przywróci zlikwidowane posterunki? Kęsowo nowemu pomysłowi, już dzisiaj mówi – „TAK”

2 min read

Ledwie kilka dni temu w Suwałkach, minister Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w spotkaniu z samorządowcami i policjantami, rozmawiał o ewentualnym powołaniu do życia, zamkniętych posterunków policji w małych gminach. Zanim to jednak nastąpi z udziałem społeczeństwa, stworzona zostanie  specjalna mapa zagrożeń.

To właśnie na nią naniesione zostaną ewentualne posterunki, wszystko za zgodą i udziałem lokalnych władz i społeczeństwa. Pośrednikiem staną się radni i ich barki obciążone zostaną konsultacjami społecznymi. Obecna władza zdaje sobie sprawę z tego, że po poprzednich, złych decyzjach, przywrócenie zamkniętych posterunków będzie trudne, lub wręcz niemożliwe. Lokalne władze w większości zagospodarowały dawne budynki w których rezydowali policjanci.  Wydano pieniądze, które nigdy już się nie zwrócą, odkręcenie wszystkiego, to dodatkowe koszty. Takie ruchy upewniają nas w tym, że każda kolejna ekipa rządząca zachowuje się jak ślepy we mgle.

Potężnym błędem było zamknięcie posterunku np. w pobliskim Kęsowie, które zachowało się bardzo przytomnie. Dawny posterunek policyjny po niezbędnych remontach może w dalszym ciągu pełnić dawną funkcję. Obecnie policjantów zastępuje Straż Gminna, jednak nie ma ona takich kompetencji, jak regularne siły policyjne. Obecnie, żeby zadziałały, musza dojechać na miejsce, to wszystko trwa.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że kęsowska społeczność zabiegać będzie o powrót policjantów na swój teren. Pan wójt Kęsowa już dzisiaj mówi takiej sytuacji „TAK” i trudno się dziwić tej decyzji. Włodarz kieruje się względami oczywistymi – bezpieczeństwem mieszkańców. Czy jednak oznacza to, że lokalni strażnicy zostaną zwolnieni, a jednostka rozwiązana? To mało prawdopodobne, ale z pewnością dokonane zostaną jakieś zmiany i modyfikacje.

Sprawie stworzenia mapy, na której pojawią się nowe / stare posterunki, poświęcone zostało wystąpienie  insp. mgr Krzysztofa Bodzińskiego –  Komendanta Powiatowego Policji w Tucholi, podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Jest to dowód na to, że rząd traktuje sprawę bardzo poważnie, skoro przepływ informacji i poleceń przechodzi w tak ekspresowym tempie do nawet tak małych miasteczek,  jak nasze.

O tej sprawie dokładniej już wkrótce rozmawiał będzie TOKiS z panem komendantem Bodzińskim, na Jego zaproszenie.

Dziękujemy.

___________________

(red.)

Fot. TOKiS – PRESS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook