30 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Po co płacić podatki? Pójdźmy wzorem Michałowa!

2 min read

***

1326552434-wagaPan Burmistrz Tucholi podczas ostatniej sesji Rady Miasta w odrębnym wystąpieniu wspomniał o tym, że w zasadzie każda gmina zmuszona jest do ściągania podatków, bez nich rozwój jest praktycznie niemożliwy? Otóż nie…

Wszyscy mieszkańcy gminy Michałowo przestaną płacić podatki od nieruchomości: budynków mieszkalnych, gruntów pozostałych, na których znajdują się budynki mieszkalne.

21 listopada, podczas sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę o zwolnieniu wszystkich mieszkańców (osoby fizyczne) Gminy Michałowo z podatków, tj. od nieruchomości: budynków mieszkalnych, gruntów pozostałych, na których znajdują się budynki mieszkalne i budynków pozostałych, znajdujących się na tych gruntach. Tym samym Michałowo zostało  pierwszą gminą w Polsce, w której nie trzeba płacić podatków!

– Podjęliśmy tę decyzję ponieważ gmina jest w doskonałej sytuacji finansowej – mówi burmistrz Michałowa Marek Nazarko.

– Dzięki temu możemy odciążyć mieszkańców. Chcesz być zwolniony z podatku zamieszkaj w Michałowie. Wierzymy, że będzie to zachętą, aby ludzie chcieli budować się i zamieszkać w Michałowie. Każda gmina powinna podejmować działania prorozwojowe, a jeśli jeszcze przy tym skorzystają nasi mieszkańcy to tym bardziej warto. Osoby starsze będą miały więcej pieniędzy na leki, a rodzice na podręczniki czy też inne potrzeby swoich dzieci.

Rozpoczął się exodus mieszkańców Tucholi, wyjeżdżają całymi rodzinami, a władze na ten problem oślepły, ogłuchły, czy ten stan możemy odbierać, jako niemą bezsilność tych ostatnich? W trosce o to, aby Tuchola nie wyludniła się, a być może w efekcie za kilka, kilkanaście lat, podobnie jak Lędyczek, nie straciła statusu miasta, należy ten proces natychmiast zatrzymać! Może warto zabawić się w rewolucjonistę i wejść w kontakt z Michałowem i zapytać tamtejszych włodarzy… – kochani, jak tego dokonaliście? Niemożliwe do wykonania na naszym gruncie? A to dlaczego?

To trochę jak z problemami wiary. Bóg rzekomo dał nam darmo wodę, abyśmy z niej korzystali. W  pogoni za mamoną opodatkowaliśmy ją, innymi słowy, ograniczyliśmy do niej dostęp. Jesteśmy właścicielami gruntu, stojącej na nim nieruchomości, wielokrotnie zapłaciliśmy za ten proces podatki myśląc, że własność prywatna taką pozostanie, czyli wolną od dalszych opłat od… niczego. Niestety, płacimy nawet za… zmarłych. Kościół straszy nas piekłem?

To mamy na co dzień, to może, chociaż czyściec? Ten znajduje się w miejskim okienku kasowym.

______________________

Mariusz R.Fryckowski

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook