6 marca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Po sierpniowych nawałnicach nie wszyscy otrzymali pomoc

4 min read

Staramy się rozwiązać sprawy dotkniętych przez nawałnice, dla których dotychczasowa pomoc okazała się niewystarczająca lub nie mogli z niej skorzystać z powodu nieuregulowanej własności nieruchomości – powiedział wczoraj wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Mija trzeci miesiąc po nawałnicy, która w nocy z 11 na 12 sierpnia przeszła przez województwo kujawsko-pomorskie. Dziś wojewoda Mikołaja Bogdanowicz spotkał się przedstawicielami służb, samorządowcami z poszkodowanych terenów oraz dyrektorem bydgoskiego „Caritas” by omówić skutki kataklizmu, wysłuchać problemów i podjąć kolejne kroki w niesieniu pomocy poszkodowanym.

Po spotkaniu wojewoda Mikołaj Bogdanowicz razem z dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Dorotą Hass i dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Jakubem Wawrzyniakiem podsumowali na konferencji prasowej dotychczasowe działania podejmowane po sierpniowej nawałnicy.

W pierwszych słowach do dziennikarzy wojewoda podkreślał, że przez ostatnie trzy miesiące setki osób w administracji rządowej, samorządowej, w służbach i poszczególnych ministerstwach, często w wymiarze nadliczbowym pracowało, aby akcja pomocy dla ludzi dotkniętych skutkami nawałnicy mogła być zrealizowana. Swoje wsparcie okazały także organizacje pozarządowe.

Pragnę podziękować darczyńcom, którzy uzupełniają wsparcie rządowej i samorządowe, a także dziękuje za pomoc osobom prywatnym – mówił wojewoda kujawsko-pomorski.

Obecnie służby wojewody wraz z samorządami tworzą listę osób dla których dotychczasowa pomoc była niewystarczająca i wymaga uzupełnienia.

Chcemy do każdej sprawy podejść indywidualnie. Do tej pory pomoc płynie z różnych poziomów, próbujemy ją zliczać i analizować, tak aby trafiała adekwatnie do osób, które jej potrzebują. Zdajemy sobie sprawę, że w szczególnie trudnej sytuacji będą osoby, które miały problemy z ubezpieczeniem oraz te, które mają nieuregulowany stan prawny nieruchomości. Nie jest to dużo osób, niemniej jednak trzeba im w sposób indywidualny i szczególny pomóc. Takie rozwiązania wypracowujemy i już stosujemy – zaznaczał przedstawiciel rządu w terenie.

Wojewoda przedstawił również wnioski z dzisiejszego spotkania z samorządowcami, związane m.in. z realizacją programu usuwania azbestu.

Tutaj okazało się, że jest potrzebnych dwukrotnie więcej środków niż przewiduje projekt Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będziemy to na bieżąco monitorować. Również problem pszczół i zniszczonych w nawałnicy uli, tutaj także chcemy udzielić potrzebnego wsparcia. Omówiliśmy także stan dróg lokalnych i gruntowych, uszkodzonych w wyniku usuwania przy pomocy ciężkiego sprzętu zniszczonych lasów – mówił wojewoda.

Z kolei dyrektor Wydziału Polityki Społecznej K-P UW Dorota Hass przekazała aktualne informacje dotyczące wypłacanych zasiłków. Do tej pory z budżetu państwa do gmin przekazana została pomoc w kwocie 54 mln zł na odbudowę zniszczeń. Gminy do 3 listopada wypłaciły ponad 44 mln zł, a na kontach samorządów pozostaje jeszcze ponad 9 mln zł. Pomoc z budżetu państwa otrzymują także dzieci z poszkodowanych terenów.

Osoby, które otrzymały zasiłki do 3 tys. zł mogły otrzymać taką formę pomocy w kwocie 500 zł, natomiast osoby, które otrzymały zasiłki od 3 do 6 tys. zł na dziecko mogły otrzymać 1 tys. zł. Takich zasiłków udzieliliśmy odpowiednio 1267 i 1019. Ponadto 130 uczniów skorzystało z wyjazdu terapeutycznego, a 50 uczniów z zajęć terapeutycznych. Łącznie na te zasiłki przeznaczyliśmy około 2 mln zł – zaznaczała dyrektor Hass.

Pomoc poszkodowany przez sierpniową nawałnicę przebiega wielotorowo i jest organizowana przez różne podmioty, w tym przedsiębiorstwa prywatne, państwowe oraz wojsko.

Od dnia rozpoczęcia działań na rzecz poszkodowanych przekazano 1370 ton różnych materiałów budowlanych. Specjalne zespoły w powiatach i gminach zajmują się dotarciem i dystrybucją tych materiałów do rodzin poszkodowanych. Ponad to przekazano 835 tys. złotych w środkach finansowych – mówił dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego K-P UW Jakub Wawrzyniak.

W tym ogromnym przedsięwzięciu logistycznym pomagało wojsko. Dotychczas żołnierze przewieźli 537 ton materiałów. Obecnie trwa realizacja ostatniego transportu – 70 ton farby od jednego z darczyńców. Porozumieliśmy się również z osobami realizującymi akcję Szlachetna paczka. W ramach umowy 18 listopada o godz. 19.00 rozpocznie się na terenie województwa pomoc dla poszkodowanych w wyniku nawałnicy. Wolontariusze już dotarli do wytypowanych przez samorządy rodzin, z którymi ustalą listę najbardziej  brakujących i najpotrzebniejszych rzeczy. Finał akcji planujemy na 9/10 grudnia, kiedy to dary zostaną przekazane – podkreślał dyrektor Wawrzyniak.


(red.)

bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook