27 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Po wyborach nastała wymowna cisza, czyli…, co z tym tucholskim kinem?

3 min read

Kino w Tucholi? Sprawa oczywista, jeszcze pięć miesięcy temu, aż zagotował nam się atrament w piórach od entuzjastycznych zapowiedzi władz miasta i powiatu, bo powołano to, czy tamto, podpisano kawałek papieru, plany były wielkie, a dzisiaj? Jak to w Tucholi., chyba cała akcja przedwyborcza w tej sprawie rozeszła się po kościach…

Założyliśmy, że kinowym substytutem będzie wielka sala w tucholskim TOK-u, ze zrozumiałych względów, postanowiliśmy przeczekać wszelkie niewygody i brak porządnego nagłośnienia do chwili, gdy samorządowi wybrańcy spełnią swoje przedwyborcze deklaracje i sprawią, że kino z prawdziwego zdarzenia powstanie w tucholskiej książnicy. Niestety, mija prawie pół roku i w sprawie zapanowała taka cisza, jakby wszystkich zainteresowanych trafił przysłowiowy szlag.

A jeszcze nie tak dawno podawaliśmy do publicznej wiadomości to, że:

Odbyło się spotkanie, które chyba specjalnie zamknięto dla mediów. 4 września 2018 roku odbyło się drugie spotkanie przedstawicieli samorządu powiatowego i gminy Tuchola (poprzednie 22 sierpnia br. w Książnicy) w sprawie projekcji filmów w naszym mieście. ( tokis.pl szeroko o tym informował)

Przypomnijmy, że tematem tym od pewnego czasu zajmuje się Tucholski Ośrodek Kultury. Od 28 stycznia br. zorganizował pokaz 17 filmów fabularnych, korzystając z formy kina objazdowego. Projekcje odbywały się w TOK przy zróżnicowanej frekwencji.

Podczas spotkania rozważano możliwość przystosowania różnych obiektów dla potrzeb kina m.in. Tucholską Książnicę (w tym przypadku konieczna byłaby na przykład wymiana foteli na „kinowe” – stare fotele znalazłyby nowe przeznaczenie) oraz zakup projektora, aparatury nagłaśniającej i ekranu.

Po koniecznym przeanalizowaniu kosztów, przy uwzględnieniu istniejących możliwości pozyskania zewnętrznych środków, mogłaby to być w przyszłości wspólna inwestycja samorządów powiatowego i gminy Tuchola.

W najbliższym czasie planowane jest podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie. Jednym z jego elementów będzie powołanie zespołu, który przygotuje propozycję dalszych działań samorządów w tym temacie.

W spotkaniach uczestniczyli: starosta tucholski Michał Mróz, burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski, przewodnicząca Rady Powiatu Tucholskiego Małgorzata Oller, przewodniczący Rady Miejskiej w Tucholi Paweł Cieślewicz, wiceprzewodniczący rady powiatu Krzysztof Łukaszewicz oraz dyrektor TOK Piotr Mówiński.

Bla, bla, bla, papier to wdzięczny materiał i przyjął wszystko, pytanie, czy przetrwał wraz z zapałem samorządowców, którzy go podpisali? Na to, do tej chwili, nie ma odpowiedzi, tak naprawdę niczego nie ma i chyba najwyższy czas dobrać się naszym wybrańcom do skóry i przypomnieć im publicznie, do czego się zobowiązali. Może czas wystawić im żółtą kartkę i poszukać potencjalnych następców przed zakończeniem kadencji? Nie pracujesz, nie jesz.

Kino, to tylko jedna z potrzeb w oceanie bardziej przyziemnych obietnic których nikt nie wypełnia, no, może z wyjątkiem bezpiecznej przystani dla lokalnych gospodyń, które wprowadziły się do wyremontowanych pomieszczeń w pobliżu restauracji(?) Patio. Nie ma jak to regionalny, kuchenny dubel.

Podsumujmy, miasto nie widzi problemów z porzuconymi śmieciami ( rejon dworca), ma w nosie promocję miasta przymykając oko na koszmarki reklamowe przy Dworcowej i w innych miejscach, itd. Co pozostało po przedwyborczym boomie inwestycyjnym?

Wspomnienie i luźne pokrywy rozjechanych ulic.

Aleśmy wybrali…


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook