27 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Pod Krojantami znowu zwyciężyli Polacy, a wśród nich ponownie była grupa rekonstrukcyjna HiP z Tucholi!

2 min read

Ogłuszający tętent ponad 120 koni galopujących naprzeciwko, ale i szarża współczesnych rumaków, czyli kołowych transporterów opancerzonych Rosomak – takie atrakcje czekają widzów największego w Polsce kawaleryjskiego widowiska „Szarża pod Krojantami 2014”, odbyła się 7 września nieopodal Chojnic.

W ten sposób 75 lat po kampanii wrześniowej 1939 roku na polach w pobliżu miejsca historycznej bitwy upamiętniona została szarża 18. Ułanów Pomorskich z Grudziądza na pododdział niemieckiego Wehrmachtu.

– Widzów podziwiali inscenizację oraz musztrę, którą zakończła regulaminowa szarża kawalerzystów galopujących w dwóch liniach po 60 koni w szyku strzemię w strzemię. Obok jeźdźców w mundurach historycznych pojawili się współcześni kawalerzyści z jednostki kawalerii zmotoryzowanej.

Uroczystościom pod Krojantami towarzyszył biwak historyczny „Wojsko Polskie 1914-2014”, w ramach którego pokazane zostały różne typy umundurowania oraz sprzętu od początków XX wieku do współczesności.

Nas interesował jak zawsze występ aktorów z tucholskiego stowarzyszenia „Historia i pamięć”. Podobnie jak w latach ubiegłych wcieli się w role polskich żołnierzy (piechota), wspomogli również swoimi umiejętnościami aktorów odgrywających rolę Niemców. Jak zawsze wszystko odbyło się celująco, publiczność była zachwycona, bo znowu wygrali nasi i tak już będzie zawsze…

_______________

(red.)

Materiały na podstawie http://historia.newsweek.pl/

Fotografie dzięki uprzejmości HiP Tuchola i ich przyjaciół za zgodą i wiedzą prezesa stowarzyszenia. Materiały pochodzą z witryny https://www.facebook.com/HIPTUCHOLA?fref=ts

Autorzy zdjęć; IgiStudio – Damian Jakubowski

Aleksandra Dalecka Photography

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook