29 października 2020

Podsumowanie dotychczasowych działań wojska w związku z epidemią

2 min read

Dzisiaj, na terenie 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się konferencja prasowa, której tematem było podsumowanie dotychczasowych działań wojska w związku z epidemią koronawirusa 2019-nCoV na terenie województwa. W konferencji uczestniczyli: Mikołaj Bogdanowicz – Wojewoda Kujawsko-Pomorski, ppłk Andrzej Koprowski – p.o. Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy oraz płk Krzysztof Stańczyk – Dowódca 8KPBOT.

Podczas konferencji wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że bez pomocy wojska sprostanie niektórym zadaniom byłoby dużo trudniejsze. Wspomniał m.in. niedawną operację przeprowadzoną przez 8 Kujawsko-Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej, która przy pomocy swojego nowoczesnego sprzętu, dostarczyła ogromne ilości środków dezynfekcyjnych, do wszystkich 725 szkół na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Dzięki tej operacji szkoły były przygotowane na przyjęcie dzieci.

– Wsparcie wojska, to nie tylko logistyka. To także wsparcie na pierwszej linii frontu walki z epidemią. Przeszło stu żołnierzy przez cały czas pełni służbę i wspiera pracując w szpitalach, na triażach i w karetkach wymazowych, co wiąże się z pewnym ryzykiem i jest godne podziwu  – zaznaczył wojewoda. – Chciałbym serdecznie podziękować i podkreślić, jak cenne w czasie pandemii było zaangażowanie Wojska Polskiego. To, w jaki sposób wojsko odnajdowało się w najtrudniejszych momentach, zasługuje na słowa uznania – dodał przedstawiciel rządu w województwie.

Ppłk Andrzej Koprowski – p.o. Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy podkreślił, że oprócz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, swoje zadania realizował również oddział Żandarmerii Wojskowej, który wspierał działania Policji. Pozostałe jednostki wojskowe utrzymywały gotowość i uczestniczyły w wymianie informacji.

– Z chwilą zaistnienia epidemii Wojewódzki Sztab Wojskowy w Bydgoszczy, zgodnie z poleceniem przełożonego oraz w ramach posiadanych kompetencji i uprawnień, nawiązał ścisłą współpracę z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim, Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, służbami sanitarnymi oraz jednostkami i instytucjami wojskowymi stacjonującymi na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w celu wsparcia władz rządowych oraz koordynowania użycia sił zbrojnych – mówił.

Dowódca 8KPBOT płk Krzysztof Stańczyk podkreślał przede wszystkim służebną rolę swojej jednostki i jej związki wobec społeczności lokalnej.

– Zgodnie z rozkazami przełożonych, w ramach operacji „Odporna wiosna”, nasza brygada realizuje zadania, do których jest przeznaczona, czyli przede wszystkim do wsparcia lokalnej społeczności. Zadania te realizowaliśmy poprzez m.in. wsparcie szpitali, Policji, domów pomocy społecznej, ośrodków pomocy społecznej. Przewożąc towary z Agencji Rezerw Materiałowych przejechaliśmy ponad 12 tys. km w jeden dzień – mówił. – Brygada nadal się rozwija i mam nadzieję, że będziemy mogli nadal służyć lokalnej społeczności na terenie województwa kujawsko-pomorskiego – dodał.


(red.)

gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook