3 marca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Podsumowano ROK KOPERNIKA (2013)

2 min read
Dziś (27 stycznia) odbyło się w Toruniu uroczyste podsumowanie Roku Mikołaja Kopernika w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Przez minione dwanaście miesięcy w naszym regionie, a także w Warmińsko-Mazurskiem, z którym podpisaliśmy w tej sprawie list intencyjny, odbywały się wydarzenia związane z dziedzictwem wielkiego astronoma.
 
– Obchody były związane z przypadającymi w ubiegłym roku 540. rocznicą urodzin słynnego Polaka oraz 470. rocznicą jego śmierci i 470. rocznicą pierwszego wydania najważniejszego w jego karierze naukowej dzieła „De revolutionibus orbium coelestium” – przypomina marszałek Piotr Całbecki.
Kujawsko-pomorską ich część rozpoczęły Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego w Toruniu, zorganizowane wspólnie przez samorząd miasta i marszałkowską administrację województwa oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika, pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wśród związanych z nimi wydarzeń były między innymi międzynarodowa konferencja naukowa (której oprawą był korowód ulicami miasta z udziałem grup rekonstrukcyjnych i zaproszonych gości), otwarte wykłady znakomitych uczonych, kopernikańskie festiwal nauki i noc muzeów. Na pozostałe wydarzenia Roku Mikołaja Kopernika 2013 złożyły się między innymi adresowany nie tylko do uczniów edukacyjno-popularnonaukowy program wykorzystujący infrastrukturę naszych czternastu azstrobaz i innowacyjny program zajęć szkolnych oparty o współpracę ze światem profesjonalnej astronomii. 

W dzisiejszym (27 stycznia) spotkaniu podsumowującym w Urzędzie Marszałkowskim wzięły udział 133 osoby, które mają swój wkład w organizacji wydarzeń związanych z Rokiem Mikołaja Kopernika. Są wśród nich naukowcy i wybitni popularyzatorzy nauki, artyści, członkowie rady programowej Astrobaz Kopernik, reprezentacje szkół kopernikańskich z całego regionu i szkół przy których działają astrobazy, a także koordynatorzy realizowanych w astrobazach programów edukacyjnych i laureaci wojewódzkiego konkursu astronomicznego. 

Gospodarzami spotkania byli marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku Dorota Jakuta. Wyróżniające się zaangażowaniem w obchody Roku Mikołaja Kopernika osoby i instytucje otrzymały wybite przez Mennicę Polską na zlecenie samorządu województwa kujawsko-pomorskiego pamiątkowe medale z kopernikańską dewizą „Veritas in omnibus quaerenda est” ( w wolnym tłumaczeniu „We wszystkim szukać prawdy”). 

Czytaj też:

_____________________

(red.)

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook