śr. Cze 3rd, 2020

Polecamy na ferie

4 min read

W województwie kujawsko-pomorskim w poniedziałek (27 stycznia) rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji w całym regionie przygotowano szereg atrakcji dla dzieci. Wśród nich znalazły się między innymi zajęcia plastyczne, warsztaty teatralne, spektakle i wiele innych proponowanych przez marszałkowskie instytucje kultury.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu na okres ferii przygotowało zajęcia zarówno dla uczestników indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Ci pierwsi będą mogli uczestniczyć w spotkaniu z bajką ludową podczas „Bajecznego czwartku” (30 stycznia i 6 lutego) oraz „Kociołka ze sztuką” (31 stycznia i 7 lutego). W środę (5 lutego) zaplanowano spacer po urodzinowej wystawie. Dla grup przygotowano zajęcia „Urodziny Muzeum”, podczas których uczestnicy odkryją tajniki muzealnego życia: dowiedzą się między innymi jak wygląda muzealny magazyn, jakie są zadania muzealników i w jaki sposób zwykłe przedmioty stają się zabytkami. Muzeum zaprasza także na salonowe i wiejskie gry i zabawy naszych pradziadków.  Więcej.

We wtorek (28 stycznia) zapraszamy na tradycyjne ferie w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Podczas zabawy przy muzyce wystąpią absolwenci bydgoskiej Akademii Muzycznej oraz para taneczna z bydgoskiej Fabryki Tańca Joanna Grabowska oraz FUNimki, których występy są zawsze wesołe, radosne i niezwykle kolorowe. Więcej.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na warsztaty teatralne „Walizkowy teatrzyk lalkowy” – dla grup zorganizowanych we wtorek (28 stycznia) i dla rodzin z dziećmi w środę (29 stycznia). W kolejnym tygodniu (4 i 5 lutego) odbędą się warsztaty z teatru cienia. W czasie spotkania będzie można zobaczyć bajkę „Historia starego buta”. Warsztaty przygotowano dla grup i osób indywidualnych. W czwartek (30 stycznia) zapraszamy na spektakl „Bajka o rybaku i złotej rybce”, a 6 lutego na przedstawienie na motywach bajki Jana Brzechwy „Kopciuszek”.

W czasie ferii w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku organizowane są zajęcia interaktywne. W ramach zajęć „Z kozą na zapusty” uczestnicy poznają lokalne zwyczaje ostatnich dni karnawału, a w części warsztatowej sami wykonają rekwizyty na tę okazję. Warsztaty „Indiańskie pióropusze” towarzyszą wystawie „Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Alkinowi”. Podczas spotkania dzieci i młodzież stworzą własne pióropusze oraz wezmą udział w rebusach i quizach. Więcej. Zajęcia prowadzone są od wtorku do czwartku w gmachu Muzeum Etnograficznego przy ulicy Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 we Włocławku.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza w pierwszym tygodniu ferii (od 27 do 31 stycznia) dzieci powyżej 13 lat na warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak prawidłowo narysować i namalować martwą naturę. W drugim tygodniu (od 3 do 7 lutego) dzieci od 9 lat wezmą udział w zajęciach fotografii i projektowania graficznego. Więcej

Liczne atrakcje dla dzieci przygotowała także Książnica Kopernikańska w Toruniu. We worki (28 stycznia i 4 lutego) oraz czwartki (30 stycznia i 6 lutego) zapraszamy na cykl spotkań zatytułowany „A to historie w bibliotece!”. W programie m.in. czytanie książek związanych z tematem dnia, gry i zabawy ruchowe i logiczne, quizy, zgadywanki oraz zajęcia rozwijające umiejętności manualne dzieci (i rodziców). W czwartki (30 stycznia i 6 lutego) zaplanowano także zajęcia familijne, które poświęcone będą motankom (słowiańskim lalkom magicznym). W filii nr 4 przy ulicy Poznańskiej 52 od środy do czwartku (5-7 lutego) na dzieci czekają zabawy słowne, puzzle i gry planszowe. Filia nr 6 przy ulicy Lelewela 3 zaplanowała w drugim tygodniu ferii (3-7 lutego) zabawy z papierem (kirigami). Na zajęcia w oparciu o książki „Bodzio i Pulpet” i „Kocha, lubi, szanuje czyli jeszcze o uczuciach” Grzegorza Kasdepkę zaprasza filia nr 11 przy ulicy Żniwrki i Wigury 39/41.W filii nr 12 czekają nas ferie z kotem (27-31 stycznia) i psem (3-7 lutego). W programie czytanie książek, gry i zabawy. W mediatece przy ulicy Raszei 1 zajęcia plastyczno-ruchowe. Więcej.

Zapraszamy na zwiedzanie Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Ośrodek jest czynny codziennie (oprócz poniedziałków) w godzinach 8-15. W ofercie dla rodzin z kartą Dużej Rodziny przejście z przewodnikiem w ulgowej cenie. Więcej.

W okresie ferii zapraszamy także do działających na terenie naszego województwa astrobaz.

Do Żnina zapraszamy przez cały styczeń i luty na pogodne wtorki i piątki oraz zajęcia z astrofotografii. Więcej.  Astrobaza w Radziejowie zaprasza we wtorki i czwartki po zachodzie słońca na nocne obserwacje nieba. W czwartki (30 stycznia i 6 lutego) obserwacje teleskopowe Wielkiej Mgławicy w Orionie oraz „sześciokąta zimowego”. Więcej. W Jabłonowie Pomorskim w środy (29 stycznia i 5 lutego) odbędą się zajęcia w ramach projektu „Niebo nad Astrobazami”. Astrobaza w Inowrocławiu będzie czynna we wtorek i czwartek (4 i 6 lutego) w godzinach 12-14, w Dobrzyniu nad Wisłą w piątki (31 stycznia i 7 lutego) od godziny 20, a w Brodnicy w poniedziałki (27 stycznia i 3 lutego) od godziny 17 do 19.

Kawiarenka Naprawcza Stajnia na toruńskiej Barbarce zaprasza w okresie ferii zimowych na warsztaty z budowy karmików, przygotowania kostiumów karnawałowych i upcycling świeczek. Więcej. Kawiarenka prowadzona jest przez Stowarzyszenie Tilia w Szkole Leśnej na Barbarce w ramach projektu dofinansowanego ze środków budżetu samorządu województwa.

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Książnica Kopernikańska w Toruniu i Ośrodek Chopinowski w Szafarni są marszałkowskimi jednostkami kultury.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl