2 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Policja: BEZPIECZNE WAKACJE 2020 NA DROGACH WOJ. KUJAWSKO-POMORSKIEGO

4 min read

Przed nami długo wyczekiwany czas wypoczynku. Tegoroczne wakacje będą jednak szczególne ze względu na panującą pandemię COVID-19. Mimo tego, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, policjanci ruchu drogowego zadbają o bezpieczeństwo na naszych drogach, które jest jednym z naszych priorytetów. Dlatego spodziewajmy się wzmożonych kontroli, w tym kontroli autokarów i kierowców wiozących dzieci oraz dorosłych na letni wypoczynek.

 

W czasie wakacji, na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych, pojawiać się będzie więcej niż zwykle pojazdów. Dlatego najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych. Policjanci zwracać będą szczególną uwagę na respektowanie przepisów ruchu drogowego w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach oraz stanu technicznego. Na drogach pojawi się większa liczba policyjnych patroli ruchu drogowego.

Wybierając się w podróż własnym autem warto pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie pozwoli nam na bezpieczne dotarcie do miejsca wypoczynku i bezpieczny powrót.

Przed wyjazdem na wakacje sprawdźmy:

  • stan techniczny pojazdu (działanie świateł, ciśnienie w oponach, sprawność układu hamulcowego i jezdnego itp.),
  • wyposażenie auta (trójkąt, gaśnica).

Pamiętajmy o ważnych zasadach podczas podróży:

  • dostosujmy prędkość jazdy do warunków atmosferycznych i drogowych, gdyż najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość połączona z brawurą,
  • w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa,
  • nie kierujmy pojazdem pod wpływem alkoholu – środek ten, nawet w małych ilościach zaburza koncentrację oraz ocenę rzeczywistości i własnych zachowań, wydłuża czas reakcji na bodźce i ogranicza pole widzenia,
  • siadając za kierownicą samochodu pamiętajmy, aby nie wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić przerwę.

Wakacje to czas wzmożonego ruchu na drogach – apelujemy do kierowców o rozsądek i rozwagę!!!

 

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest priorytetem polskiej Policji. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek.

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, a w szczególności dzieci i młodzieży podejmują szereg inicjatyw, których celem jest poprawa stanu bezpieczeństwa na polskich drogach.

Jedną z nich jest przygotowanie wykazu miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości.

Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.

Jednocześnie informujemy, że na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

 

PRZYPOMINAMY TAKŻE O ZAKAZACH W RUCHU DROGOWYM W OKRESIE WAKACJI

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów  na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2019 r., poz. 1968 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następujących terminach:

– w okresie od najbliższego piątku po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych albo w piątek, w który kończą się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach.

Zatem tegoroczny okres wakacyjny ograniczeń ruchu niektórych pojazdów rozpoczyna się w dniu 26 czerwca i trwać będzie do dnia 30 sierpnia 2020 r.

a) od godziny 18:00 do godziny 22:00 w piątek,

b) od godziny 08:00 do godziny 14:00 w sobotę,

c) od godziny 08:00 do godziny 22:00 w niedzielę.

oraz

data       od godziny       do godziny uwagi
14 sierpnia 2020 r. 18:00 22:00 dzień poprzedzający
15 sierpnia 2020 r. 08:00 22:00 Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

 

Wykaz punktów kontroli autobusów na terenie całego kraju


Autor: asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook