20 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

POLICJANCI KOLEJNY RAZ OSTRZEGAJĄ- NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ METODĄ NA „BLIK-A”

2 min read

Policjanci kolejny raz ostrzegają przed coraz częściej rozpowszechnianą przez przestępców kolejną metodą oszustwa, tym razem na tzw. BLIK-a. W ten sposób po kilkaset złotych z konta straciła mieszkanka powiatu chojnickiego, która była przekonana, że o pomoc finansową prosi ją osoba z grona znajomych portalu społecznościowego. Oszuści działają w ten sposób, że włamują się na konto ofiary na portalu internetowym i z tego konta wysyłają wiadomości do znajomych tej osoby z prośbą o pożyczenie pieniędzy lub opłacenie zakupów przez internet i wysłanie kodu BLIK.

Policjanci z powiatu chojnickiego dzisiaj zostali poinformowani o kolejnym oszustwie metodą na „Blik-a.  Mieszkanka powiatu chojnickiego w ten sposób straciła  kilkaset złotych ze swojego konta bankowego.

Policjanci ponawiają apel o zachowanie ostrożności. Metoda wyłudzania pieniędzy przez przestępców polega na tym, że wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, logują się do nich i wysyłają wiadomości do znajomych osoby, której konto zostało zhakowane, wyłudzając pieniądze.

Oszuści po przełamaniu zabezpieczenia konta na portalu społecznościowym danej osoby, wysyłają do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą. Chodzi np. o zapłatę za zakupy, bo właśnie stoi przy kasie lub dokonuje transakcji przez internet. Tłumaczą też, że w trakcie zakupów wyczerpał im się dzienny limit albo trwają prace techniczne w ich banku, a także zdarza się, że w trakcie dokonywania oszustwa i otrzymaniu pierwszego kodu blik proszą o kolejny kod blik, bo nie mogą dokonać tej transakcji. Właśnie przez takie podstępne działania,oszust może wypłacić pieniądze z bankomatu.

W ten sposób ofiara przestępstwa nie jest świadoma tego, że pod jej znajomego podszywa się przestępca – jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu.

Stróże prawa kolejny raz apelują, aby kierować się zasadą ograniczonego zaufania jeżeli chodzi o przekazywanie pieniędzy w różnej formie. Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem jest zatelefonowanie do tej osoby i zweryfikowanie jej tożsamości, np. poprzez zadanie pytania, na które tylko Wy znacie odpowiedź. Jeżeli nie możecie dodzwonić do osoby proszącej o pomoc, nie przekazuj pieniędzy przed weryfikacją, czy ta osoba rzeczywiście prosi o pomoc finansową.

Jeśli natomiast to z Twojego konta wysłano takie wiadomości, natychmiast zmień hasła i ostrzeż wszystkie potencjalne ofiary oszustów. Twoja szybka reakcja może uratować oszczędności Twoich bliskich i znajomych.

Każdą, nawet nieudaną próbę oszustwa należy zgłosić policji.


KPP Chojnice

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook