8 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Policjanci w całym kraju rozpoczęli ogólnopolską akcję profilaktyczno-edukacyjną „Bezpieczna droga do szkoły”.

5 min read

Ruszyła ogólnopolska akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Jak co roku przed szkołami pojawiają się policyjne patrole, które dbają o bezpieczeństwo najmłodszych. Przez najbliższe dwa tygodnie policjanci pionów prewencji, ruchu drogowego, wspomagani przez straż miejską, gminną, inspekcję transportu drogowego będą pełnić wzmożoną służbę w rejonach szkół podstawowych i gimnazjalnych. Policjanci będą sprawowali nadzór nad ruchem, będą starali się pomagać najmłodszym  przejść bezpiecznie na drugą stronę ulicy, tłumacząc, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze.

Funkcjonariusze nadzorować będą również przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i pieszych i rowerzystów.

Bardzo ważnym elementem akcji „Bezpieczna Droga do Szkoły” jest informowanie dzieci i młodzieży o zagrożeniach związanych z poruszaniem się po drogach i udział policjantów w pogadankach na ten temat, które przygotowano w wielu szkołach. Spotkanie z policjantem jest dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest również doświadczenie funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych, a nawet wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie ich szkoły. Spotkania są także okazją do przekazania dzieciom różnego rodzaju materiałów profilaktycznych, jak choćby kodeksów młodego rowerzysty czy elementów odblaskowych.

Tradycyjnie już Policja dokona przeglądu dróg (ulic), między innymi pod kątem prawidłowości ustawienia i stanu znaków drogowych oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających, takich jak sygnalizatory czy barierki zabezpieczające chodniki w rejonach placówek wychowawczo-oświatowych (wnioski z lustracji zostaną przekazane właściwym organom). Przewoźnicy powinni się spodziewać nasilonych kontroli autobusów oraz innych pojazdów przystosowanych do przewozu dzieci do szkół.

Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły” adresowana jest także do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny, ale także kierowców, którzy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci nie zawsze przestrzegają zasad i przepisów ruchu drogowego. O tym wszystkim przypominał podczas dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 146 im. J.Korczaka przy ul.Domaniewskiej 33 w Warszawie, mł.insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP.

„W zeszłym roku Policja drogowa zanotowała 80 ofiar śmiertelnych wśród dzieci do 14 roku życia. Z przykrością muszę stwierdzić, że połowę tych ofiar śmiertelnych stanowią dzieci, które są przewożone samochodem w charakterze pasażerów. Do wypadków drogowych z udziałem dzieci bardzo rzadko dochodzi jednak w rejonach szkół. Najczęściej dzieje się tak w pobliżu miejsca zamieszkania, kiedy dziecko ma do pokonania ostatnią ulicę, poznaje osoby, sąsiadów, zna już topografię danego osiedla, jego czujność jest ograniczona i wtedy najczęściej dochodzi do potrąceń dzieci” – powiedział M.Konkolewski.

Policjant podsumował też stan bezpieczeństwa na polskich drogach w czasie tegorocznych wakacji. Według wstępnych danych w ciągu lipca i sierpnia w 5 992 wypadkach drogowych zginęły 494 osoby, a 7497 zostało rannych. W porównywalnym okresie roku ubiegłego we wszystkich kategoriach nastąpił spadek – odnotowano 611 mniej wypadków drogowych, mniej zabitych o 74, mniej rannych o 891. „Jesteśmy  na dobrej drodze ku poprawie bezpieczeństwa, lecz do wizji zero jeszcze nam bardzo, bardzo daleko” – podkreślił mł.insp. M.Konkolewski. W okresie wakacji polska policja zatrzymała także 24 974 nietrzeźwych kierujących.

Przypominamy kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Przypominamy również o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych

– Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.W przypadku pozostawienia dziecka na drodze publicznej bez opieki, rodzic, osoba odpowiedzialna popełnia wykroczenie, za co grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys.zł.
– Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów odblaskowych.
– Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.
– Przypominamy, że każda osoba poruszająca się po zmroku poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych.
– Rodzice zwykle nie pracują 7 dni w tygodniu. Warto więc wykorzystać wolne chwile do wspólnych spacerów. Podczas tych przechadzek rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dzieciom dobry przykład. Przechodźmy więc przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.
– Najczęściej do wypadków drogowych z udziałem dzieci dochodzi w pobliżu miejsca zamieszkania. Kiedy dzieci rozpoznają okolicę, budynki, znajome twarze stają się mniej ostrożne i tym bardziej narażone na niebezpieczeństwo. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na to, by osobiście czuwać nad bezpieczeństwem dziecka przez cały czas, pomyślmy o tym, by zapewnić mu opiekę sąsiadów, czy kogoś z rodziny. Jeżeli mimo wszystko dziecko samo musi wrócić ze szkoły do domu zadbajmy o to, by ktoś z dorosłych oczekiwał na nie w pobliżu miejsca zamieszkania przed ostatnią ruchliwą ulicą.
– Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.
– Zwróćmy uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbajmy, by nasza pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.

Przypominamy rodzicom, nauczycielom, dyrektorom szkół o możliwości zgłaszania uwag dotyczących nieprawidłowego oznakowania pionowego i poziomego w rejonach szkół. Jeżeli znaki będą zdewastowane, zamalowane farbą, „zebra” będzie zamazana, trzeba zgłosić te uwagi zarządcy drogi lub policji drogowej.

___________________

źródło KGP

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook