30 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Policjanci wlepili ci mandat i nie wiesz ile masz łącznie punktów karnych? Przeczytaj!

3 min read

W zasadzie scenariusz zawsze jest taki sam, wszyscy kierowcy wokół ciebie, to ciapy, którym ktoś przez pomyłkę wydał uprawnienia. Woloką się tacy w kilometrowych kolejkach i boją się wyprzedzać, antidotum jest jedno – gaz w podłogę i do przodu…

„…za zakrętem stali…”. Później jest już normalnie, odczyt z licznika radaru, mandat kredytowy i kolejne punkty karne przybywają do konta. Rok jest długi, a urok osobisty tutaj nie działa, a tym bardziej mętne tłumaczenia mundurowym. Nic dziwnego, że człowiek może się pogubić. Dla własnego komfortu warto mieć nad tym wszystkim kontrolę, zwłaszcza, że pojawiła się taka możliwość, by sprawdzić swoje zachwaszczone konto, poprzez Internet.

Jeśli chcesz sprawdzić swoje punkty karne poprzez sieć — potrzebujesz profilu zaufanego. Pozwala on potwierdzić twoją tożsamość. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod ciebie podszyć. Jak tego dokonać?

Musimy przenieść się pod adres: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja

Co dalej?

  1. Kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne.
  2. System przeniesie cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
  3. Po zalogowaniu system przeniesie cię z powrotem do serwisu OBYWATEL.GOV.PL.
  4. Informacja o twoich punktach karnych wyświetli się od razu.
  5. Możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować — jeśli chcesz. Taki wydruk ma charakter informacyjny — nie jest to dokument urzędowy. Oznacza to, że sąd albo urząd może nie uznać takiego dokumentu (na przykład jako dowód w sprawie).

Uwaga! Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, dostaniesz je w komisariacie policji. Szczegóły znajdziesz w opisie załatwienia sprawy w komisariacie policji!

Kiedy punkty karne znikną z twojego konta?

  • kiedy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),
  • kiedy ukończysz szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych — jeśli przed jego rozpoczęciem masz mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych — jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok). Takie szkolenia organizuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD). Pamiętaj, że możesz uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma twoich aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Wyjątkowo punkty karne nie znikną z twojego konta w 2 wymienionych przypadkach — jeżeli suma twoich tymczasowych punktów karnych i aktywnych punktów karnych przekracza dozwolony limit 24 punktów (20 punktów — jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok).

Tymczasowe punkty karne to punkty z naruszeń, za które nie przyjęto mandatu — nie są jeszcze naliczone na konto, czekają na orzeczenie sądu.

Aktywne punkty karne to punkty, które masz na koncie.

Co gdy przekroczysz limit punktów karnych

  • jeśli masz prawo jazdy ponad rok i będziesz mieć na koncie więcej niż 24 punkty karne — dostaniesz od starosty skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje (to taki sam egzamin, jak ten na prawo jazdy) oraz na badanie psychologiczne. Jeżeli nie zaliczysz egzaminu lub badań, starosta cofnie twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów,
  • jeśli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok oraz będziesz mieć na koncie więcej niż 20 punktów karnych — starosta od razu cofnie wszystkie twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna.

Informacje dodatkowe

Masz pytania dotyczące usługi? Skontaktuj się z naszą infolinią. Zadzwoń pod numer 422 535 450.
Konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00.


(red.)

obywatel.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook