nie. Lip 5th, 2020

Policjanci z Bydgoszczy obchodzili swoje święto

3 min read

Dzisiejsze, wojewódzkie obchody Święta Policji w Bydgoszczy miały szczególne uroczysty charakter z uwagi na przypadającą w tym roku 100. rocznicę powstania Policji Państwowej. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister w MSWiA Renata Szczęch, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, parlamentarzyści z naszego regionu, przedstawiciele lokalnych samorządów, innych służb mundurowych oraz mieszkańcy naszego województwa.

Ten ważny dla policjantów dzień, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu, był okazją do uhonorowania szczególnie zasłużonych funkcjonariuszy. Po mszy świętej, odprawionej w katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja, na płycie Starego Rynku w Bydgoszczy odbył się uroczysty apel, podczas którego szczególnie zasłużeni funkcjonariusze odebrali odznaczenia państwowe i resortowe, a także akty nominacyjne na wyższe stopnie służbowe.

Państwo polskie wspiera i będzie wspierać policję. Nie słowami, ale konkretnymi działaniami. Tylko w województwie kujawsko-pomorskim dzięki decyzji rządu i współpracy samorządów przywróciliśmy do działania osiem zlikwidowanych przez naszych poprzedników posterunków: w Bukowcu, Dragaczu, Lubrańcu, Lubieniu Kujawskim, Chodczu, Złejwsi Wielkiej, Kamieniu Krajeńskim, Konecku. Wkrótce nowy posterunek zacznie działać w Lisewie w powiecie chełmińskim – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda zadeklarował również, dalsze działania Rządu na rzecz wzmocnienia Policji.

Rządowy program modernizacji zakłada zainwestowanie w polską policję ponad 9 miliardów złotych. Te pieniądze są przeznaczane na poprawę warunków pracy i nowoczesne wyposażenie funkcjonariuszy. Policja musi być silna, żeby obywatele czuli się bezpiecznie na własnym osiedlu, we własnej gminie czy mieście. I tak się dzieje. Nasz Rząd nie zaprzestanie działań na rzecz wzmocnienia policji – mówił przedstawiciel Rządu w terenie.

List od Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbiety Witek skierowany do funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Policji odczytała wiceminister w MSWiA Renata Szczęch. Szefowa resortu napisała m.in.:

Tegoroczne święto przypada w wyjątkowych okolicznościach. W tym roku świętujemy setną rocznicę powołania Policji Państwowej, która po latach zaborów stała się symbolem wolnej Polski. Policjanci zapisali piękne karty w historii naszego narodu, wielokrotnie dając wyraz ofiarności i patriotyzmu. Pamiętajcie o tym dziedzictwie i poświęceniu, szczególnie poprzednich pokoleń w walce o wolność oraz niepodległość Polski. Policyjna służba niesie za sobą wiele wyrzeczeń, jest trudna, niejednokrotnie pełniona z narażeniem zdrowia i życia, wymaga odwagi, zaangażowania i poświęcenia, a jednocześnie wysokich kompetencji. By sprostać tym wyzwaniom potrzebne są pasja i poczucie wyjątkowości waszej misji. To one każą wam bezwarunkowo strzec bezpieczeństwa mieszkańców, zdecydowanie reagować by chronić ład i porządek oraz pomagać słabszym i potrzebującym. Jesteśmy dumni z tak pojmowanej służby na rzecz społeczeństwa.

Po części oficjalnej funkcjonariusze zaprosili mieszkańców Bydgoszczy na policyjny festyn na Wyspie Młyńskiej.


Fot. Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy

bydgoszcz.uw.gov.pl