13 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Policjantom w dniu ich święta…

3 min read

Bycie policjantem, to nie zawód, to… powołanie. Dość specyficzne, ponieważ obliczone przez Państwo na rozwiązywanie problemów skrajnych – to pozostałość po czasach minionych. Dzisiaj ten obraz nie uległ szokującej zmianie, jednak ewoluował do stworzenia innego funkcjonariusza – człowieka, który prócz narzędzi przymusu stosuje broń najlepszą z możliwych – perswazję. Dostrzegamy nowy trend my – obywatele. To właśnie nam powinna służyć ta formacja, którą utrzymujemy z naszych podatków, podobnie jak każde ustępujące i następujące rządy. Idealną byłaby sytuacja, gdzie Policja byłaby formacją apolityczną, jednak to pobożne życzenie, możliwe do spełnienia chyba tylko w… raju.

Skoro takiego ciągle jeszcze nie ma, pozostaje walka z… przestępczością i korupcją, które toczą praktycznie każde państwo świata. Niestety, korupcja dotarła również do samej policji, jednak to sytuacje skrajne. Pocieszającym jednak jest to, że zjawisko jest wykrywane, często przez media i usuwane w zarodku. Prawi policjanci z podobnymi kłopotami rozprawiają się szybko z pomocą Temidy, której działania także przeżywają kryzys.  To skutek przemian ustrojowych, który przebiegł zbyt gwałtownie w stosunku do ludzi, których do tego nie przygotowano.

Obraz policjanta rysuje się w ciepłych barwach, nowi funkcjonariusze generalnie są coraz lepiej wykształceni, coraz lepiej wyszkoleni, przygotowani do konwersacji słownej przez specjalistów, którzy wpajają im pewne schematy słowne, tak ważne podczas codziennych interwencji. Współczesny policjant jest sprawny fizycznie i intelektualnie, coraz rzadziej trafia do służby nie z przypadku, a z autentycznej chęci pomocy drugiemu, często poszkodowanemu człowiekowi.

Niestety, ta służba ma i mroczne strony, do opinii publicznej niezwykle rzadko trafiają informacje o funkcjonariuszach, którzy niosąc pomoc obywatelowi poświęcają to, co najdroższe – własne życie. O nich nigdy nie wolno nam zapominać.

Święto Policji jest dniem uroczystym, wyjątkowym, jednak warto by funkcjonariusze wiedzieli o tym, że nie jest ważna jakaś blaszka przypięta kolejny raz przez tego samego decydenta do ich piersi, nie jest ważny awans, który niesie za sobą większą satysfakcję z otrzymanych poborów. To tylko dodatki, pewnie ważne, jednak  policjantem nie jest się przez osiem godzin, a przez całą dobę, 365 dni w roku, aż do emerytury, które niebezpiecznie modyfikowane są przez pospolitych urzędasów, niegodnych swoich funkcji. Służby mundurowe i ich specyfika pracy w ciągłym napięciu nie pozostaje bez wpływu na życie funkcjonariusza i jego rodziny, czasami muszą oni zwyczajnie odpocząć, o czym wielu polityków zdaje się zapominać.

Oczywiście jednego funkcjonariusza można zastąpić innym, ale to działania krótkowzroczne, typowe dla tych, którzy o specyfice takiej służby nie mają zielonego pojęcia.

 ————————————————

Panie i Panowie Policjanci w dniu Waszego święta życzymy Wam bezpiecznej służby i pamięci, że po drugiej stronie też są ludzie, którzy często potrzebują Waszego wsparcia i pomocy. Udzielajcie jej, to filozofia i specyfika Waszej pracy, co najważniejsze.., ma ona głęboki sens.

(Zespół TOKiS – PRESS)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook