26 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Polina (felieton autorski Agnieszki Krizel)

6 min read

Ekranowa femme fatale, arystokratka dusz, burżujka wielbiąca blichtr, biżuterię, drogie cacka.  Prekursorka malowania paznokci od stóp na czerwono oraz słynnego turbanu, przylegającego ściśle do głowy. Jedyna Polka, która zapisała się na kartach historii światowego kina.

Gwiazda Hollywood Pola Negri – Barbara Apolonia Chałupiec

Lipno, miasteczko w zachodnio – pomorskiem. Przed wojną mieszanka ludności polskiej, rosyjskiej i w znacznej mierze żydowskiej (40 %).

Apolonia Chałupiec urodziła się 3 stycznia 1897. Mama Eleonora Kiełczewska była służącą, tata Jerzy (w źródłach Juraj) – słowacki cygan,10 lat młodszy od żony, przywędrował do Polski za chlebem i zajmował się tym, co robili wówczas cyganie – kotlarstwem. To po nim córka odziedziczyła czarne lśniące włosy i …… spojrzenie.

Całe życie trwała przy niej matka (była jedynaczką). Kiedy w 1902 roku Rosjanie aresztowali i zesłali na Sybir ojca Poli, matka wraz córką przeprowadziły się do Warszawy. Tam zaczęła uczęszczać na lekcje tańca oraz gry aktorskiej. Od najmłodszych lat matka przekonywała ją o jej ambicji, urodzie, uzdolnieniach. Wpoiła żądzę sukcesu, snobizm, a także dążenie do osiągnięcia statusu gwiazdy i wielkiej damy. Ukończyła szkołę baletową i teatralną.

W 1908 roku zadebiutowała w „Jeziorze łabędzim”, a następnie wystąpiła w balecie „Coppelia”. Gdyby nie gruźlica, zostałaby tancerką. Intensywna kuracja w Zakopanem przyniosła pożądane efekty. Wśród górskich krajobrazów Pola dużo czytała. Szczególnie spodobał się jej zbiorek wierszy Ady Negri „Niedola – Burze’’ w przekładzie Marii Konopnickiej. Ta włoska poezja tak przypadła do gustu młodej artystce, że od nazwiska autorki przybrała potem swój pseudonim sceniczny. Ale choroba krzyżuje plany i Apolonia zostaje aktorką.

Swój warsztat artystyczny rozwijała pod okiem Honoraty Leszczyńskiej. W 1911 roku, dzięki poparciu zastępcy dyrektora Warszawskich Teatrów Rządowych, Kazimierza Hulewicza dostała się do Szkoły Aplikacyjnej – aktorskiej. Już po roku zadebiutowała jako Pola Negri na deskach Teatru Małego. Jej pierwszą rolą była postać Anieli w „Ślubach Panieńskich”.

Piękna, sprytna, cwana, uzdolniona potrafiła chłopów owinąć koło palca, umiała dbać o własne interesy. Jej kariera idzie jak burza. Ulegają jej urokowi i pomagają bardzo wpływowi ludzie. Awansuje społecznie, przenosi się z matką ze slamsów na Bednarską.

KARIERA FILMOWA W NIEMCZECH.

Karierę filmową rozpoczęła w 1914 roku, produkcją „Niewolnica zmysłów” Jana Pawłowskiego. Wkrótce otrzymała miano pierwszego polskiego wampa ekranu. Po wybuchu I wojny światowej, filmy Hertza trafiły na rynek niemiecki. Kiedy na ekranach pojawił się film „Bestia”, niemiecka prasa nazwała Polę Negri „polską Astą Nielsen”.

W 1917 roku Negri wyjechała do Berlina, gdzie związała się z największą niemiecką wytwórnią filmową – UFA. W Deustches Theater, poznała gwiazdę kabaretu i reżysera, Ernsta Lubitscha. Reżyser, którego rozgłos, uznanie i sława obejmowały niemal cały świat, zaangażował Polę do swoich filmów. Sławę przyniosły jej takie produkcje, jak: „Oczom mumii Ma”, „Carmen”, czy „Madame Dubarry”.

Filmy te uważane są za perełki kina niemego, a także za najbardziej wartościowe artystycznie obrazy w dorobku aktorskim Negri.

Słabość do arystokratów.

W czasie podróży do Berlina, w granicznym wówczas Sosnowcu, poznaje pierwszego męża,
Komendanta Straży Granicznej, hrabiego błękitnookiego Eugeniusza Dąbskiego. Po 12 randkach, oddaje mu swą rękę. W wieku 22 lat poślubia ukochanego w Katedrze Wniebowstąpienia NMP w Sosnowcu. Przez kilka miesięcy para mieszkała u rodziny Dąmbskich, w Sosnowcu. Małżeństwo nie trwało niestety długo.

SZCZYT KARIERY I BOGACTWA.

Po rozwodzie w 1922 roku, Pola emigruje do Stanów Zjednoczonych.

To najlepszy okres w jej życiu. Pięć lat bezkonkurencyjnego panowania na firmamencie.
W Paramouncie robi oszałamiającą karierę, rzuca Amerykę na kolana. W rozwoju kariery, Negri pomógł znany wszystkim Charles Chaplin. Wystąpiła w dwudziestu filmach. Widzowie mogli ją oglądać, między innymi w: „Cesarzowej”, „Hotelu Imperial”, „Bezwstydnej kobiecie”, czy „Hiszpańskiej tancerce”. W USA została gwiazdą kina niemego. Ponadto, ogromną popularnością aktorka cieszyła się nadal w Europie.

Nareszcie zarabia duże pieniądze – milion $ rocznie. Snobuje się na willę przypominającą Biały Dom, z czarną marmurową wanną w łazience. Posiada między innymi: skrzynkę biżuterii, również z kolekcji Habsburgów z diamentem w naszyjniku wielkości piłeczki golfowej.
Ogromne ilości strojów: 100 sukienek i tyleż pasujących pantofelków, poustawianych przez służbę równiutko w gotowości do wyjścia. W garderobie zajmującej całe piętro: 30 różnej maści etoli i futer, 4 limuzyny, 5 sekretarek, służbę w ilościach nie do policzenia. Inwestuje na giełdzie. Na wyjazdach wynajmuje w hotelach piętra,nie pokoje.

Odkuwa się za biedę dzieciństwa…i romansuje.

Z Chaplinem, z którym w roku 1923, najpierw się zderza. Dosłownie – samochodem.

Znajomość szybko się jednak kończy. Rozstali się egoiści – on ze skłonnością do depresji, zamykał się w sobie i w pokoju. Byli wrażliwi, a nawet przewrażliwieni. Okazało się, że każde kocha tylko siebie.

Z Rudolfem Valentino, poznanym na balu maskowym. Pola szaleje. Po latach pisze, że był miłością jej życia. Dwukrotnie żonaty, też pochodził z arystokracji – włoskiej, wprawdzie podupadłej, ale jednak. Ta znajomość zaczęła powolną klęskę Poli w Stanach. Gwiazdor umiera nagle w sierpniu 1926 roku, w wieku 31 lat w Nowym Jorku, gdzie promował swój nowy film „Syn szejka”.

W 1927 roku Negri wraca do Europy, aby wyjść za mąż za gruzińskiego księcia Serge’a Mdivaniego. Aktorka nie odnosiła sukcesów w filmach dźwiękowych (powodem był zbyt silny akcent, niski głos). Wkrótce nosi już tytuł księżnej. Zamieszkują w Normandii w jej XVII-wiecznym pałacu, z 20 osobami służby, bo książę – oprócz tytułu i uroku osobistego – nie posiadał nic. Przeszedł na utrzymanie żony.

Ale to nie miało znaczenia. Pola nareszcie była w ciąży. Szczęśliwa,całkowicie poświęciła się tworzeniu rodziny. I tym razem, po chwilach ogromnej radości, znów przyszła rozpacz. Traci dziecko i męża.
Nigdy nie był jej wierny, a kiedy żona traci również wszystko w czasie krachu na Wall Street,
porzuca ją po czterech latach małżeństwa i szybko ponownie się żeni.

Pola wraca tam, gdzie zaczęła, do Niemiec.

PO KARIERZE

Początek lat 30-tych.

Pola potrzebuje zajęcia. Jest już za “stara” na role, które były jej atutem – nieme wampy. Po demonstracyjnym opuszczeniu Niemiec przez Marlenę Dietrich – w proteście przeciw nazizmowi,
wakat po niej wypełnia Pola.

Produkcja „Na rozkaz kobiety” w reżyserii Paula L. Steina w Polsce został okrzyknięty filmem roku. W Niemczech Pola Negri była aktorką podziwianą i uwielbianą. Do grona jej wielbicieli należał sam Adolf Hitler. Plotkowano nawet o ich romansie.

Minister propagandy, Joseph Goebbels namawiał Negri, aby wystąpiła w filmie propagującym ideologię nazistowską. Aktorka zwlekała z odpowiedzią, jednak kiedy propozycja została powtórzona, uciekła do Francji.

Tam przebywała aż do wybuchu wojny. Potem przeniosła się do Portugalii, skąd powraca do USA. Wypływa z Lizbony z masową emigracją z Europy. Tymczasowe schronienie daje jej szwagier, David w jego letnim domu.

 Sprowadza z Polski matkę. Nie jest już sama. Zamieszkują w dzielnicy dla ubogich i nie ma już nic. Nic z dawnej świetności. Jeszcze raz próbuje swoich sił w filmie. Gra w “Hi Diddle Diddle,” czy „The Moonspinners”. Bez sukcesu.

 

I nagle w roku 1948 wszystko się odmienia. Pola wchodzi w związek ze znaną od dawna kompozytorką i milionerką, sukcesorką naftową –  Margaret West. Ta porzuca męża i zamieszkuje z Polą. Wraca wszystko, co lubi Polina – LUKSUS.

W 1951 roku staje się Amerykanką. Rok później umiera jej 93-letnia matka.

W 1957 przenoszą się z Margo z Californi do San Antonio w Texasie, posiadłości rodzinnej West. W roku 1967 Margaret umiera. Dzięki niej, Pola nie martwiła się o nic. Osiadła w spokoju, bez szarpaniny. I co najważniejsze – dobrobycie. Była jak dobrze zaopatrzona żona. Pozostawioną w spadku przez Margo fortunę, Pola przeznacza na cele charytatywne. Znaczną część majątku otrzymują polskie siostry z zakonu Serafickiego w San Antonio oraz St. Mary Univesity Texas, który utworzył stypendium jej imienia.

W 1970 roku opublikowała swoje wspomnienia „Pamiętnik gwiazdy”.

Pola Negri zmarła 1 lipca 1987 roku. Miała 90 lat.

 __________________________

Agnieszka Krizel

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook