28 października 2020

Polsce nic nie zagraża, czyli… masz 4 godziny aby dotrzeć do jednostki!

2 min read

Jak donosi RMF FM, Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza w ciągu najbliższych dni sprawdzić możliwości mobilizacyjne polskiej armii w ramach tzw. natychmiastowego stawiennictwa. To pierwsze tego typu ćwiczenia od siedmiu lat.

MON ostatecznie ucina spekulacje, którymi mami nas rząd. Zrozumiano wreszcie, że Polska w każdej chwili może zostać zaatakowana przez sowieckiego agresora. Malkontenci twierdzą, że psychoza wojenna  jest zaplanowaną przez reżim Putina na zastraszenie państw bałtyckich. Być może, ale tylko wariat pozostaje bierny na jednoznaczne sygnały.

Karty mobilizacyjne zostaną rozdysponowane przez listonoszy Poczty Polskiej, wójtów, burmistrzów oraz policjantów. Każdy kto otrzyma dokument w ciągu czterech godzin będzie musiał stawić się na ćwiczeniach z dowodem osobistym, książeczką wojskową oraz zdrowia.

Sprawdzeniu podlegać będzie zarówno sama jednostka, jak też system mobilizacji rezerw osobowych. W tym celu rezerwiści zostaną powołani w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Ponadto, w czasie trwania kontroli wezmą udział w krótkotrwałych ćwiczeniach wojskowych, w ramach limitu przewidzianego na ten rok.

Tego typu działanie pozwala na dokonanie oceny poprawności funkcjonowania jednostki wojskowej, w której przeprowadza się mobilizacyjne rozwinięcie z powołaniem rezerwistów włącznie, jak też organów terenowej administracji wojskowej odpowiedzialnych za prowadzenie działań związanych z powoływaniem rezerw osobowych.
Działanie to ma charakter planowy i było ujęte w dokumentach kontrolno-planistycznych do działalności Dowództwa Generalnego RSZ i Sztabu Generalnego WP w bieżącym roku kalendarzowym.

Ostatnie takie szkolenie odbyło się 7 lat temu.

W ciągu całego roku na szkoleniach różnego typu planuje się przeszkolenie w sumie 12 tys. żołnierzy rezerwy.

_______________

(red.)

MON.

Informacje prasowe.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook