21 października 2020

Poranek z tradycją i kulturą ludową w sercu Borów Tucholskich

2 min read

Dbałość o rodzimą tradycję służy pogłębianiu więzi ze swoim otoczeniem, a także rozwijaniu szacunku wobec wspólnot regionalnych, etnicznych i religijnych. Wykształcenie wrażliwości moralnej, historycznej i etnograficznej prowadzi do ugruntowania szacunku nie tylko dla naszej społeczności, ale też zrozumienia dla innych kultur i postaw. Wydawać by się mgło, że edukacja regionalna stanowi dawno przebrzmiały akcent w praktyce wychowania i kształcenia. Czy tak jest naprawdę?


W piątek 17 kwietnia uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej im. Ks. Erharda Staniszewskiego w Śliwicach uczestniczyli w zajęciach o tematyce regionalnej, które poprowadzili członkinie Borowiackiego Towarzystwa Kultury Bogumiła Błażejewska, Dorota Kłosowska, Maria i Jerzy Ollickowie. Inicjatorką spotkania była Iwona Rak, nauczycielka tej szkoły. Pomysł zaakceptowany został przez dyrekcję i nauczycieli, którzy czynnie włączyli się do wspólnej edukacyjnej zabawy.

Celem spotkania było uświadomienie własnych korzeni, więzi z miejscem urodzenia i zamieszkania, bogactwa tkwiącego w bezpośrednim, przyrodniczym i kulturowym otoczeniu. Dzieci i młodzież doskonale wie, że mieszka w pięknym, bogatym kulturowo i krajobrazowo regionie, dlatego zwrócono uwagę na to, że pielęgnowanie tego co jeszcze się zachowało jest cennym wkładem w miejscowe dziedzictwo.

Zajęciom towarzyszyła zaaranżowana w świetlicy ekspozycja sztuki ludowej i wydawnictw o tematyce regionalnej, prezentacja multimedialna dotycząca kultury i tradycji wzbogacona opowieściami gwarą o codziennym życiu naszych przodków – Borowiaków a także sąsiednich grup etnicznych zamieszkujących Bory Tucholskie – Kociewiaków i Kaszubów. Była też okazja posłuchać na żywo języka kaszubskiego, poznać podręczniki do nauczania kaszubskiego – elementarz i słowniki oraz literaturę piękną i prasę wydawaną w tym języku. Prezentacja stroju regionalnego – tradycyjnego i „świetlicowego” zobrazowała zmiany zachodzące w kulturze, życiu codziennym i otoczeniu człowieka, natomiast haft kaszubski szkoły tucholskiej, borowiackiej, żukowskiej, kociewskiej, ptaszki, czepce i kraszanki – współczesne bogactwo sztuki ludowej.

Na zakończenie spotkania był konkurs z nagrodami, pytania i swobodne rozmowy. Dyrekcja szkoły otrzymała od prowadzących zajęcia przygotowane gotowe materiały – prezentacje multimedialne, teksty gwarowe do kontynuacji tematyki regionalnej i do realizacji szkolnych projektów.

_____________________

(red.)

Materiały nadesłane.

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook