28 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Posłowie jednogłośnie przyjęli nowelizację ustawy, dzięki której PFRON zachowuje osobowość prawną

2 min read

434 posłów głosowało 29 sierpnia 2014 r. w Sejmie za przyjęciem poselskiego projektu nowelizacji Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, dotyczącej zachowania dotychczasowego statusu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że 1 stycznia 2015 r. miały wejść w życie przepisy dotyczące zmian organizacyjnych w funkcjonowaniu PFRON, który zostałby pozbawiony osobowości prawnej, czyli straciłby zdolność do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych, np. wypłaty dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością.

Żaden z parlamentarzystów nie był przeciwny przyjęciu noweli, która utrzymuje osobowość prawną PFRON, a tylko dwóch z nich wstrzymało się od głosu. O celu tej nowelizacji mówił w Sejmie poseł Sławomir Piechota (PO), w ramach sprawozdania z prac Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

– Chodzi o utrzymanie stabilnego i silnego systemu zarządzania środkami PFRON, tak, aby podlegało to społecznej kontroli, co z kolei wymaga zachowania osobowości prawnej Funduszu i jego organów, tj. zarządu i rady nadzorczej – tłumaczył.

Ustawa ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia. Brak proponowanych zmian ustawowych groziłby utratą osobowości prawnej przez PFRON, bez zarządu i rady nadzorczej, pozostającym w dyspozycji ministra pracy i polityki społecznej.

Zatrudnienie bez zmian

Minister Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, uspokajał podczas posiedzenia Sejmu 27 sierpnia, że Fundusz ma środki na obsługę systemu dofinansowań dla pracodawców osób z niepełnosprawnością (SOD). Odniósł się w ten sposób do wcześniejszych obaw, że pieniędzy będzie w tym roku mniej o 150 mln zł. Zaznaczył także, że jest optymistą jeśli chodzi o zatrudnienie pracowników z orzeczeniami o niepełnosprawności.

– Jutro (28 sierpnia – red.) zostaną opublikowane wyniki badań BAEL i potwierdzą one, że zmiana w dofinansowaniach wprowadzona 1 kwietnia br. nie miała wpływu na zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Jest tendencja do przekształcania się zakładów pracy chronionej w firmy bez tego statusu, ale jeszcze raz chcę potwierdzić, że nijak nie wpływa to na zatrudnienie – mówił minister Duda.

Odnosząc się do pytania posła Stanisława Szweda (PiS), minister podkreślił, że system orzeczniczy wymaga zmiany, i na kolejnym posiedzeniu podstolików w ramach okrągłego stołu, 26 września, zostanie zaprezentowany nowy model orzekania.

___________________

(red.)

Źródło

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook