pon. Wrz 21st, 2020

Pośmiertny awans działacza niepodległościowego ks. ppłk. Józefa Wryczy

1 min read

Pośmiertny awans działacza niepodległościowego ks. ppłk. Józefa Wryczy na stopień Generała Brygady. To było ważne wydarzenie nie tylko dla Kaszubów.


W niedzielę, 29. Września na terenie Kalwarii Wielewskiej odbyły się uroczystości związane z pośmiertnym awansem działacza niepodległościowego ks. ppłk. Józefa Wryczy na stopień Generała Brygady.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem z kościoła do miejsca celebry przed Kaplicę Grobu Pańskiego na Kalwarii Wielewskiej), gdzie o godz. 9:oo – odprawiona została uroczysta msza święta celebrowana przez ks. bp. Arkadiusza Okroja, w asyście księży, min. ks. Ireneusza Kalfa, proboszcza parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi.

Podczas mszy został odczytany aktu awansu, poświęcenie i odsłonięcie tablic upamiętniających ks. gen. Józefa Wryczę i ks. infułata Józefa Szydzika, budowniczego kalwarii, zamordowanego przez Niemców 28 września 1939r.

W podniosłych uroczystościach udział wzięli uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi dumnie prezentując swój sztandar, której patronem jest ks. Józef Wrycza, wiceburmistrz Tucholi Tomasz Stybaniewicz, członek Zarządu Powiatu Tucholskiego Waldemar Kierzkowski, bracia Strzeleckiego Bractwa Kurkowego oraz mieszkańcy Tucholi.


Maria Ollick

FB Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook