30 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Poszkodowanym w nawałnicy należą się dodatkowe pieniądze! Władze niektórych gmin są w szoku!

5 min read

Czasami garstka mieszkańców jest lepiej zorientowana w przepisach, niż armia urzędników. To się zdarza, ale nie w sytuacji, gdzie pomoc dla najbardziej poszkodowanych w kataklizmie w przededniu jesieni stanowi o ich losie!

Do naszej redakcji napływają listy pełne oburzenia na opieszałość działań władz i są one w pełni uzasadnione, jednak wszyscy musimy sobie zdać sprawę z tego, że władze centralne już u nas były, teraz wydają polecenia zza swoich biurek, niestety, kompletnie zawodzi komunikacja z tzw. „terenem”, podobnie jak podczas wprowadzania reformy oświaty, która tylko z nazwy jest „dobrą zmianą”.

Toczy się bój o pieniądze, ściślej, toczą go ludzie, którzy nie mają w tej chwili dachu nad głową, a jeżeli nawet go mają, przypomina on sito, lub ruinę.

Urzędnicy nie znają nowych rozporządzeń wydawanych centralnie, ale zwyczajni ludzie przywołują ich do porządku i tak właśnie zdarzyło się w kilku gminach naszego powiatu. Rzeczą ludzką jest błądzić, ale nie za społeczne pieniądze, na szczęście ich reakcje są błyskawiczne i błąd właśnie zostaje naprawiany, dosłownie w ostatniej chwili.

Uwaga! To bardzo ważna informacja dla wszystkich poszkodowanych w nawałnicy, która zrujnowała sporą część naszego powiatu! Aby uzyskać pieniądze MUSISZ ZDĄŻYĆ PRZED 23 DNIEM WRZEŚNIA!

Podstawa prawna. (kliknij i uważnie przeczytaj!)

Dla tych, którzy nie rozumieją urzędniczego bełkotu, mamy interpretację brzmiącą „po ludzku”.

****

18 sierpnia br. przyjęto Rządowy program pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych oraz pomocy dzieciom i uczniom w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych w 2017 r.

Z budżetu państwa uruchomione zostaną środki na dodatkową pomoc dla dzieci i uczniów pochodzących z rodzin poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w szczególności dotkniętych w ostatnich dniach nawałnicami. Przeznaczono na ten cel kwotę 5 mln zł. Z zastrzeżeniem, że jeśli zapotrzebowanie na środki będzie większe, program zostanie uzupełniony o dodatkowe pieniądze.

 

Pomoc skierowana jest do dzieci, które będą od września chodziły do tzw. zerówki i do wszystkich uczniów z wyłączeniem tych ze szkół dla dorosłych.

Uczniowie i dzieci mogą otrzymać:

  • zasiłek losowy na cele edukacyjne w wysokości 500 zł lub 1 tys. zł. Kwota uzależniona jest od wysokości zasiłku celowego, który otrzymali już rodzice ucznia z pomocy społecznej. Wysokość zasiłku losowego dla jednego dziecka lub ucznia wynosi:
    a) 500 zł – w przypadku przyznania rodzinie dziecka lub ucznia zasiłku celowego na podstawie art. 40 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w wysokości do 3 tys. zł;b) 1000 zł – w przypadku przyznania rodzinie dziecka lub ucznia zasiłku celowego w wysokości powyżej 3 tys. zł.
    zajęcia terapeutyczno-edukacyjne, opiekuńcze
    Dzieci i uczniowie będą mogły korzystać z bezpłatnych zajęć terapeutyczno-edukacyjnych, które będzie organizował odpowiednio wójt, burmistrz, prezydent miasta.

Uczniowie mogą skorzystać z:

  • wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych. Jeżeli rodzinom został przyznany zasiłek celowy na podstawie art. 40 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w wysokości powyżej 3 tys. zł.

UWAGA! Uczeń będzie mógł skorzystać albo z wyjazdu albo z zajęć.

Jak i gdzie można otrzymać wsparcie?

Informacje o warunkach otrzymania pomocy rodzice uzyskają w Gminnym Zespole Oświatowym w Kęsowie.

Wniosek o wyjazd albo zajęcia rodzice powinni złożyć  w Gminnym Zespole Oświatowym w Kęsowie. Warunkiem otrzymania pomocy w tych formach jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego przyznanie zasiłku celowego z pomocy społecznej w kwocie powyżej 3 tys. zł.

Rodzice mogą składać wnioski o pomoc nie później niż do 23 września 2017 r.

****

Kolejną sprawą jest szacowanie strat.

Niestety, dzieje się tak, jak przewidywaliśmy, rzeczoznawcy szacujący szkody w gospodarstwach zaniżają ich wartość!!! Dochodzi do sytuacji kuriozalnych, ludzie wierząc obietnicom Premier Szydło, są przekonani o tym, że otrzymają ogłaszane przy każdej okazji, wsparcie finansowe w wysokości od 100 do 200 000 złotych. To mit! Niestety, ludzie ponownie muszą walczyć o swoje. Taksujący zniszczenia w mniemaniu poszkodowanych, robią to ze szkodą dla właścicieli w efekcie powoływani są niezależni rzeczoznawcy, za których opinię muszą płacić z własnych kieszenie (czyli z niczego). W takich chwilach budzą się demony, dochodzi do konfliktów, które dodatkowo podsyca nierzetelność ( jak mówią mieszkańcy) w opóźnianiu odszkodowań ze strony firm ubezpieczeniowych. Te ostatnie, komplikują sytuację przedłużając proces wypłat, jak długo się da.

Nie ma mowy o tym, by pewne procedury przyspieszyć w sytuacjach nadzwyczajnych w których znaleźli się poszkodowani przez żywioł.

I wreszcie…

Niestety, znalazła się spora grupa osób ( i to dobrze sytuowanych), które wykorzystują sytuację sprzed kilku tygodni, uszkodzenia swoich nieruchomości, zwłaszcza te, które wydarzyły się o wiele wcześniej, są „podciągane” pod wydarzenia ostatnich dni. Mówiąc prościej, dochodzi do prób wyłudzeń odszkodowań. Co najgorsze, ten proceder kończy się sukcesem, bo trudno jest oszacować skalę zniszczeń w oparciu o upływający czas. To również jedna z przyczyn tego, że wypłaty odszkodowań przez firmy ubezpieczeniowe trwa o wiele dłużej.

Ubezpieczyciele powinni zmienić procedury i priorytety, mając na względzie swoich klientów, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji.

Podsumowując,

rządowe pielgrzymki w naszym powiecie i powiatach ościennych, to już przeszłość, zabiegi pijarowe zakończyły się, „umiłowani przywódcy” wyjechali, pozostawiając lokalne społeczności na łasce losu. Na szczęście pojawiła się armia darczyńców, którzy spieszą z pomocą i to konkretną, ale i oni mają coraz więcej wątpliwości, zwłaszcza w dystrybucji darów poprzez urzędy gminne. Coraz większa grupa tych wspaniałych ludzi chce ominąć niepotrzebne procedury i formalności, chcą natychmiast docierać do najbardziej potrzebujących. Nie potrzeba im wiele z wyjątkiem  adresów i  nazwisk konkretnych osób, niestety ( jak mówią) są z tym problemy, dlatego proponujemy, aby zwracać się bezpośrednio do sołtysów, którzy są najlepiej zorientowanymi osobami na konkretnym terenie, innej drogi nie ma.

********

TOKiS – PRESS dziękuje wolontariuszom i korespondentom za liczne głosy w tej jakże bulwersującej sprawie. Nasza redakcja ponownie odwiedzi miejscowości, które najbardziej ucierpiały w nawałnicy, dokładnie przyjrzymy się obecnej sytuacji poszkodowanych, jednak tym razem bez informowania władz poszczególnych gmin. Jedziemy po to, aby rozmawiać z ludźmi.

 

Cdn.


(red.)

towarzystwobiznesowe.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook