29 października 2020

POWIAT. GOŚĆ W DOM,BÓG W DOM, ALE TYCH MAMY PONAD 3 MILIONY!

3 min read

Ściślej,21września mieliśmy ich 3000 010, a to za sprawą tucholskiego starostwa, które bawiło grupę 10 samorządowców z miasta Czortków (Чорткі́в) na Ukrainie.

Również za sprawą polskiego rządu, który uznał, że podmianka na Ukraińców i innych bisurmanów, również  z muzułmańskimi,radykalnymi  korzeniami,  rdzennych Polaków, którzy we własnym kraju nie mogą godnie żyć,zmieniło się wiele.  W odniesieniu do Ukraińców, większość z nich pracuje dobrze, korzystając z otwartej furty do unii przez nasz kraj. Jednak taka wędrówka ludów niesie za sobą zagrożenia.Wystarczy, że pół procenta okaże się grupą zadaniowaną,to będziemy mieli u nas maleńką wołynkę, zwłaszcza po tym,kiedy na granicy w Dorohusku, złapano dwie Ukrainki, które w maszcie szmuglowały potężne działo, które miota 3000 pocisków na minutę. Ktoś tę przesyłkę nadał i ktoś zaplanował jej odbiór. Do dzisiaj nie wiemy, jak ta historia się zakończyła,rząd PiS-u skutecznie zamiótł ją pod dywan i przy rażącej niewdzięczności Mińska, bawi się w ambasadora, nawet rękoma samorządowców w tym jednego nadgorliwego.

W takiej atmosferze do naszego miasteczka przybyła grupa ludzi ze Wschodu, a nieszczęsne władze powiatu, by zapewne podlizać się obecnej opcji politycznej, zabawiły się w pijarową kurtuazję, przez wielkie”K”,pisane cyrylicą.

*******

21 września Powiat Tucholski odwiedziła grupa 10 samorządowców z miasta Czortków (Чорткі́в) na Ukrainie (obwód tarnopolski) biorąca udział w projekcie organizowanym przez Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego. Starosta Tucholski Michał Mróz wymienił się doświadczeniami z merem miasta, radnymi i urzędnikami.

Byli oni pod wrażeniem rozwoju naszego powiatu w ciągu ostatnich 20 lat i życzyli sobie, by także w ich kraju taki rozwój nastąpił.

W nieoficjalnej części wizyty Starosta oprowadził gości po Tucholi, przekazując pozdrowienia od Burmistrza, który nie mógł być osobiście obecny. Goście zobaczyli Muzeum Borów Tucholskich, w którym nawiązała się ciekawa dyskusja o sposobach zachowania lokalnego dziedzictwa w kontekście trendów globalizacyjnych. Bardzo podobał im się pomysł na organizację w Muzeum warsztatów i żywych lekcji historii. Jako jeden ze sposobów włączenia lokalnej społeczności w kultywowanie tradycji Starosta Mróz przedstawił też wioski tematyczne, będące specjalnością naszego powiatu. Goście odwiedzili dwie z nich: Wioskę Górniczą i Wioskę Miodową.  

Ich wrażenia najlepiej obrazuje wypowiedź koordynatorki wizyty, Elżbiety Wysockiej ze Stowarzyszenia Rozwoju Solca Kujawskiego: „Podczas wieczornego podsumowania grupa nie mogła wyjść z zachwytu, jak gościnnie zostali przyjęci i jak można działać w małej wsi, ile dobrego można zrobić. (…) Sama nie przypuszczałam, że aż takie wrażenia pozostawi ta wizyta na uczestnikach. Już zaczęli myśleć, co mogą zrobić u siebie.”

Mamy nadzieję, że wizyta ta będzie początkiem dłuższej wymiany doświadczeń, która utwierdza nas w przyjętych kierunkach rozwoju, pozwala zdobywać nowe doświadczenia i skłania do przemyśleń.

************

My też zachęcamy do przemyśleń w oczekiwaniu na „gości” z:

Dane nieaktualne i zmanipulowane.


(mrf.)

Fot. ABW / AK-630, kaliber 30 mm

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook