22 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

POWIAT TUCHOLSKI. Ćwiczenia Renegade/Sarex

2 min read

Komunikat o tym,że w naszym powiecie odbędzie się część ćwiczeń w ramach Renegade/Sarex, została już przez nas podana. Czytaj.

Teraz nadszedł czas na uchylenie rąbka tajemnicy, z czym mamy do czynienia. Może się zdarzyć, że na terenie Twojej rozległej posesji wyląduje śmigłowiec, z którego jak jabłka z koszyka „wysypią się” uzbrojeni po zęby żołnierze. W takiej sytuacji nic nie możesz zrobić, a stojące zawsze pod ręką widły, na niewiele się zdadzą? Dokładnie tak, bo Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, o ćwiczeniach Renegade/Sarex, które – prowadzone przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych dotrą również do naszego powiatu. Kiedy? To już wiesz.

Ich celem jest sprawdzenie stopnia przygotowania podmiotów cywilnych i elementów resortu obrony narodowej do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych oraz przeciwdziałania atakom terrorystycznym na terytorium Polski. W naszym powiecie podjęte będą próby przechwycenia nieproszonych gości w i z powietrza. Innymi słowy,warto „uziemić” wszelkie bezzałogowce i pilnie wpatrywać się w niebo, prawdopodobnie będziemy mieli możliwość obejrzenia rzadkich na tucholskim niebie maszyn, przynajmniej w teorii.

Scenariusz zakłada wystąpienie rozmaitych zdarzeń o zróżnicowanym charakterze. Uczestniczące w ćwiczeniu elementy resortu obrony narodowej i podmioty cywilne, będą prowadzić, między innymi: akcję poszukiwawczo-ratowniczą po katastrofie samolotu pasażerskiego, działać w przypadku naruszenia strefy ograniczenia lotów, czy też przeciwdziałać próbie ataku na ważne obiekty użyteczności publicznej z wykorzystaniem opanowanego przez terrorystów statku powietrznego. Częścią ćwiczeń będzie przeprowadzenie próby systemu powszechnego alarmowania i ostrzegania ludności przed zagrożeniami. Innymi słowy, ponownie usłyszmy ryk syren, bo  schronów do ewentualnej ewakuacji brak.

O więcej informacji na ten temat już wkrótce poprosimy pana Krzysztofa Szulczyka, który na naszym terenie piastuje niezwykle ważną funkcję – szefa Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Tucholi. Liczymy na status obserwatora.


(red.)

Fot. www.mw.mil.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook