14 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

POWIAT TUCHOLSKI i problem transportu publicznego

2 min read

Co jest głównym powodem tego, że nasz powiat staje się głęboką prowincją? Rzecz prozaiczna – tragiczny stan transportu publicznego. Bynajmniej nie chodzi tutaj o zły stan pojazdów, a zwyczajny brak komunikacji ze „światem zewnętrznym”!

Doświadczyli tego wszyscy ci, którzy nie mają swoich „czterech kółek”, a mają palącą potrzebę wyjechania z Tucholi. Oczywiście kiedyś wrócą… może. Dla tych, którzy pamiętają lata świetności Tucholi i okolic nie mogą pogodzić się z faktem, że są obecnie uzależnieni od nielicznych kursów autobusowych, poruszania się prywatnymi mikrobusami, które są takimi tylko z nazwy lub od szynobusów, których częstotliwość odjazdów jest zwyczajną kpiną. Prócz tego, nieudolne władze nie potrafią nawet zadbać o stan głównych dróg w naszym rejonie.

Najwięcej problemów ma młodzież, to oczywiste, ona musi dotrzeć na czas do szkół, a po zajęciach wraca do domów. Jeżeli w tej materii nic się nie zmieni nastąpi to, co nieuniknione – młodzi ludzie wybiorą inną miejscowość z lepszą komunikacją. Którą? Każdą, ponieważ tylko Tuchola odstaje od wszelkich norm transportu publicznego.

A co z innymi? Władze sugerują się zapewne pustymi przystankami autobusowymi, kolejowymi i dochodzą do wniosku, że tucholanie nie podróżują? I tutaj zaskoczenie…, podróżują i to po całym świecie, ale żeby do niego trafić, muszą wpierw najczęściej zwyczajnym, prywatnym  samochodem wydostać się z prowincji. Gdzie czeka ich transportowa, cywilizacyjna normalność? W dwóch miejscach: Bydgoszczy i w Chojnicach, tam transport publiczny działa normalnie.

Oczywiście, Tuchola może być bardziej oryginalna  od Warszawy, a nawet od Radomia i zechce wybudować port lotniczy na terenach inwestycyjnych, które pragnie jak najszybciej wydzierżawić lub sprzedać. Kapitalne, wreszcie ułatwiono by nam szybką ewakuację ze strefy beznadziei i marazmu. Gdyby ktoś ten pomysł poparł, proponujemy dla lotniska adekwatną do nastrojów społecznych nazwę :   ” Byle dalej” – BOROWIAK  AIRPORT, a samoloty niech z desek zbuduje firma „Heban” – podejmie tym samym kolejne wyzwanie, sławiąc „legendarną  przedsiębiorczość” Borowiaków.

A jeżeli nie wyjdzie, zawsze możemy wrócić do starych wzorów: osiołka i wózka z woźnicą, a w ostateczności do żebrania z metalowymi kubkiem, pod kościołem pw. Bożego Ciała w Tucholi, jak bywało drzewiej. Zupełnie niezła promocja, prawda? Nie, to… skandal!!!

Za kilkanaście godzin w sali sesyjnej UMiG w Tucholi odbędzie się konwent wójtów w którym udział wezmą zapewne panowie:  Starosta Tucholski oraz Burmistrz Tucholi. Co wymyślą, co ustalą? Można iść o zakład, że… niewiele i oby się tylko nie pokłócili!

__________________

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook