27 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Powiat Tucholski stoi przed wielką szansą, czyli…w tym wyścigu za drugie miejsce nagród nie będzie!

4 min read

W styczniu, lutym i marcu TVP3 w Bydgoszczy pokaże film promujący trzy wioski tematyczne: Ptasią, Górniczą i Chlebową, z których dwie (Adamkowo i Piła) położone są w powiecie tucholskim.

Tematem filmu jest szeroko pojęta ekonomia społeczna, czyli pomysły, jak wykorzystać lokalne zasoby – przyrodnicze, kulturowe i ludzkie – do rozwoju lokalnego, w którym turystyka ma stać się dodatkowym źródłem dochodu dla mieszkańców. Ma on na celu zachęcenie turystów do wizyty w naszym regionie.

Film powstał ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, na zlecenie GOPS w Świekatowie.

 

Planowane emisje:

 

17.01.2013 – godzina: 17:05
27.01.2013 – godzina: 18:00
14.02.2013 – godzina: 17:05
24.02.2013 – godzina: 18:00
14.03.2013 – godzina: 17:05
24.03.2013 – godzina: 18:00

___________________________________

Taką informację odnajdujemy dzisiaj w witrynie http://www.powiat.tuchola.pl, kolejny już raz mamy do czynienia z formą promocji regionu, jednak o dziwo, tym razem rękoma jednostki organizacyjnej z powiatu świeckiego? No dobrze, Świekatowo przecież nie leży na peryferiach Układu Słonecznego, tym bardziej zadziwia fakt, że projekt promocji ciekawych miejsc, swoim zasięgiem objął takie osobliwości jak te blisko nas, wymienione we wcześniejszej informacji. Oczywiście to bardzo miłe, ale trochę dziwi, że właśnie my nie możemy pozwolić sobie na specjalną promocję w mediach o dużym zasięgu. Dlaczego? Czyżby powodem był wyświechtany slogan pt. brak pieniędzy? Bzdura, głównym powodem jest sytuacja jak z Orwella – brak współpracy pomiędzy Urzędem Miasta i Gminy, a Powiatem. I stawiamy znowu takie samo pytanie, choć w czysto abstrakcyjnym wymiarze – DLACZEGO?

 

Dobre wzorce płyną z opłotków, a tymi są np. Chojnice, gdzie współpraca obu urzędów zaowocowała rozbudową miasta w szerokim tego słowa pojęciu. Zgoda buduje, niezgoda…, zaraz, a istnieje jakaś „niezgoda”? To raczej obojętność, jednostki stojącej zdecydowanie lepiej finansowo, stąd kontrasty: Powiat ledwo wiąże koniec z końcem, nie ze swojej winy, a sąsiedzi wydają kolejny piękny album z fotografiami, gdzie autor publikacji nawet nie jest mieszkańcem Tucholi. Zapewniamy, w Naszym mieście mamy przynajmniej kilkunastu znakomitych nie fotografów, a fotografików.

 

Zostawmy to, konserwatywnego żelbetonu urzędniczego UMiG, nie można rozbić głową, a ewentualnie młotem pneumatycznym – nowymi, bardziej trafionymi wyborami. Konkluzja? Paniom i Panom dziękujemy – wszystkim!

 

W informacji wstępnej „wytłuszczono na czerwono” fragment zdania – klucza, który w obecnej sytuacji jest jakby obrazem błędnej polityki wszystkich przedstawicieli ostatnich ekip, władających naszym miastem i rejonem.

 

Wmawia się nam, że działalność turystyczna ma być tą, która niejako uzupełni naszą kieszeń. Uzupełni? Bardzo przepraszam, ale to chyba jakiś koszmarny żart? Mając takie warunki środowiskowe, atrybuty w postaci niezwykłych stanowisk przyrodniczych i gigantyczny kapitał w postaci jednej z najczystszych rzek w tej części Europy, turystyka ma być działalnością poboczną?

 

A może warto zakodować sobie w tomach akt na zakurzonych półkach urzędników, czerwoną cyrylicą, że turystyka i inwestowanie w przyszłość są jedynymi drogami rozwoju tej części województwa? A co prócz turystyki jest naszą przyszłością? Odpowiedź jest równie zaskakująca jak pytanie – STAROŚĆ!

 

Malkontent, który przesypia ostatnie trzy godziny pracy przy urzędniczym biurku, zamruga nieprzytomnymi oczętami, wobec takiego pomysłu. Otóż Drogi, Niedouczony Gryzipiórku, tak się jakoś złożyło, że ktoś tam na górze, pociągając za przykrótkie sznurki władzy spowodował, że z Polski wyemigrowało za chlebem 10 milionów Twoich Rodaków. Wielu wyjechało również z Naszej Małej Ojczyzny. Wobec nagłego odpływu młodych ludzi alternatywa może być jedna – starzejące się społeczeństwo, głód, smród i alkoholizm.

 

Polscy parlamentarzyści starają się nie dostrzegać skali problemu, ale to się już zmienia, pośrednio dzięki inicjatywom podobnym do tych, które proponuje, a choćby Jurek Owsiak. Nie, bynajmniej nie o eutanazję tutaj chodzi, a o godną starość, której nie może człowiekowi u schyłku życia zapewnić rodzina, a państwa, jako instytucji podobno na to nie stać. To oczywisty wykręt, ponieważ rząd, czy chce, czy też nie, musi wypłacić obywatelowi jego należność – emeryturę, przynajmniej przez najbliższe lata nie może okraść go z tego przywileju.

Kiedy tamto pokolenie zniknie, będzie oczywiście inaczej, ale…, póki co, tych pieniędzy wystarczy na to, aby zapewnić sobie spokojną starość.

 

Co ma to wspólnego z naszym regionem? Wiele, mamy doskonałe warunki klimatyczne, wspaniałą przyrodę, a cóż stoi na przeszkodzie, aby wybudować osiedla domów dla ludzi wymagających opieki i spokoju? (mamy nawet firmy, która podobne zlecenia wykonaja z radością) Mają prawo czuć się potrzebni i z przyjemnością staną się drobnymi wytwórcami, wystarczy stworzyć im warunki, ale pierwej … zainwestować. Turystyka i ‘starość”, wobec, pokątnych handelków używanymi wrakami na czterech kołach, marniejącego na własne życzenie handlu, umierającego rzemiosła i wielkiej fali bezrobocia.

 

Od siedzenia za biurkiem pomysłów nam nie przybędzie, raczej odcisków, a prędzej, czy później wniosek będzie dokładnie taki, jak opisany wcześniej.

 

Mamy nieprawdopodobną szansę skorzystać z chwili, gdzie inne gminy, powiaty, województwa swojej szansy upatrują w tych dwóch elementach, przypomnijmy: turystyka i inwestycje skierowane dla dobra ludzi starszych. Oni już podejmują działania, a my?

 

W tym wyścigu nie ma medali za drugie miejsce, a grubym nadużyciem jest wmawianie ludziom stojącym do kasy miejscowego trupa – PUP-u(y), że pracy nie ma i nie będzie. Jest jej aż nadto, wystarczy tylko chcieć i odrobinę pomyśleć, a z tym u urzędników bywa różnie.

 

Póki, co dalej kisić się będziemy, jak ogórki w swoim grajdołku, pomijając milczeniem inicjatywy, przed którymi odwrotu nie ma i nie będzie.

 

 

Mariusz R.Fryckowski

 

 

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook