29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Pracownicy socjalni, czy mistrzowie samoobrony?

2 min read

9 lutego 2016 r. Komendant Powiatowy Policji w Tucholi insp. mgr Krzysztof Bodziński powitał uczestników i rozpoczął cykliczne zajęcia z samoobrony dla pracowników socjalnych, koordynatorów oraz asystentów rodzinnej pieczy zastępczej z powiatu tucholskiego.

To wydarzenie jest już za nami, ale będzie jego kontynuacja. Pomysł jest wspólną inicjatywą Komendy Powiatowej Policji w Tucholi oraz Powiatowego Centrum Pomocy Społecznej w Tucholi. Na zajęciach pracownicy dowiedzą się co to jest obrona konieczna, nauczą się podstawowych chwytów. Dowiedzą się też jak wykorzystać do obrony przedmioty znajdujące się w zasięgu ręki.

Oczywiście, warto aby każdy z nas potrafił się obronić przed przemocą, pracownicy socjalni nie są jakimś wyjątkiem, pytanie w stosunku właśnie do nich… po co? Jako przedłużenie ramienia władzy ( są przecież urzędnikami) przysługuje im ochrona, np. policyjna.

Przyjście do beneficjenta „by mu pomóc” może skończyć się rękoczynami? Jeżeli tak jest, oznacza to, że władza zbyt mocno ingeruje w sprawy obywatela. Jeżeli mamy do czynienia z patologią, wyjście jest jedno ->patrz wypowiedź wyżej.

Powiedzmy sobie szczerze, bezpieczeństwo pracowników zapewni wyłącznie jedno – środki przymusu bezpośredniego: miotacze gazu, tasery itp. Inną rzeczą jest, czy pracownik z poszkodowanego  w groźnej sytuacji, jest gotowy przepoczwarzyć się w agresora?

Najpewniejszym jednak środkiem zabezpieczającym tych ludzi jest gruntowna reforma działania tej instytucji.

Mówimy o utopii, wróćmy do faktów…

Kolejne szkolenie odbędzie się 9 i 23 marca w godz. 15.45- 18.00 w sali sportowej Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Tucholi. Zajęcia są bezpłatne. Prowadzą je policjanci: st.sierż. Bartosz Wise oraz mł. asp. Paweł Karpus. Kilka szkoleń da złudne poczucie bezpieczeństwa, ale dobre i to.

_____________________

(red.)

Podstawa – tucholski.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook