22 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Program stypendialny „Exlibris”

2 min read

Program stypendialnego „Exlibris”  powołany został  przez Stowarzyszenie „Edukacja i Aktywizacja” im. Walentyny i Aleksandra Janta-Połczyńskich w grudniu 2015 r.

Główną jego ideą jest wspieranie uzdolnionej  młodzieży z miejscowości w gminie Tuchola, z którymi Walentyna i Aleksander Janta-Połczyńscy związani byli emocjonalnie i rodzinnie, tj sołectw Kiełpin, Wielka Komorza, Stobno, Raciąż, Legbąd. Celem programu  jest wyrównywanie szans,  rozwój uzdolnień, zachęcanie  do podejmowania własnych inicjatyw i realizacji swoich pasji.

Funduszem założycielskim były środki finansowe przekazane przez  panią  Walentynę Janta-Połczyńską jako dar na rzecz Stowarzyszenia „Edukacja i Aktywizacja” w ściśle określonym celu wynikającym z Jej woli i , która objęła Honorowy Patronat nad Programem Stypendialnym. Fundusz zarejestrowany jest w Krajowym Rejestrze Sądowym. Pierwsze stypendia przyznano w 2016 r. Dzisiaj programem  objętych  jest 42 młodych stypendystów – dzieci, młodzież i studenci.

A stypendia są rożne: roczne, jednorazowe – o różnej wysokości oraz rzeczowe.  Decyzje w sprawie przyznania określonej formy wsparcia podejmuje Zarząd Stowarzyszenia „Edukacja i Aktywizacja”, którego prezesem jest Jadwiga Ryduchowska,  na podstawie wniosków indywidualnych osób nominowanych przez Radę, która stanowią min dyrektorzy szkół.

1 lutego pani Walentyna, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych  obchodzić będzie  105 urodziny. Z tej okazji wszyscy stypendyści wysłali przygotowane  wspólnie życzenia urodzinowe – piękną laurkę, z podziękowaniami, listami i fotografiami.

Walentyna, oprócz tej ustanowionej fundacji pokaźną sumę przekazała na rewitalizację cmentarza na Powązkach, gdzie spoczywa Jej mąż Aleksander – patron Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi, prozaik, poeta, wielce zasłużony dla kultury polskiej.


Maria Ollick

Przydatny link:

Walentyna Janta – Połczyńska, wyjątkowy Marszałek 2017 (Katarzyna Pawka)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook