31 października 2020

Programy prospołeczne w naszym województwie

3 min read

Rządowy program Mama 4+ oraz podsumowanie programów Maluch+ i Senior+ to tematy konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, podsekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki, poseł RP Tomasz Latos, radny Sejmiku Wojewódzkiego Przemysław Przybylski oraz dyrektor ZUS Mariusz Jaroniewski.

O nowych miejscach w żłobkach, które powstały w województwie kujawsko-pomorskim mówił Mikołaj Bogdanowicz.

Od 2015 do końca 2018 roku udało się zwiększyć liczbę miejsc w żłobkach z 3 tysięcy do 8 tysięcy. To jest wzrost o 5 000 dla województwa kujawsko-pomorskiego. Będziemy motywować samorządy oraz przedsiębiorców, aby zająć się jeszcze szerzej tym zapotrzebowaniem, ponieważ jest ono bardzo duże.– mówił przedstawiciel rządu w terenie.

Wsparcie w ramach programu Maluch+ mogły pozyskać gminy, samorządy województwa, powiaty oraz podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego. Środki przeznaczone na powstanie nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3 przyznano na wszystkie projekty zgłoszone do konkursu.

Plany Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na bieżący rok przedstawił Podsekretarz Stanu w tym resorcie Marcin Zieleniecki.

W 2019 r. wydamy na projekty realizowane przede wszystkim przez jednostki samorządu terytorialnego 450 milionów złotych. Będzie to oznaczało utworzenie 27 600 nowych miejsc opieki dla dzieci do 3. roku życia. Pogram Maluch+ to swego rodzaju uzupełnienie programu Rodzina 500+, bo umożliwia on rodzinom godzenie życia zawodowego z prywatnym.– zaznaczył wiceminister.

Na te inwestycje, w województwie kujawsko-pomorskim zostanie przeznaczone 15,5 mln zł.

Wyjściem naprzeciw oczekiwaniom seniorów jest rządowy program Senior+. O wadze tego programu mówił Przemysław Przybylski, Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Nie można zapomnieć o osobach starszych, szczególnie w czasach euroseniorów, osób samotnych, których dzieci pracują w innych krajach. Im również trzeba zapewnić odpowiednie warunki. Odpowiedzią na tę potrzebę jest program Senior+.– podkreślił Przybylski.

Na program dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim zostanie przeznaczone 2,3 mln zł. Środki pozwolą utworzyć 17 nowych Dziennych Domów i Klubów z regionu oraz dofinansować 453 miejsca w placówkach już istniejących.

Z aktywnego wypoczynku w nowych miejscach będą mogli skorzystać seniorzy z takich miejscowości jak: Brzozie, Boniewo, Bądkowo, Gostycyn, Żnin, Brześć Kujawski, Wąbrzeźno, Pakość, Kijewo Królewski, Kęsowo, Białe Błota, Łasin, Jeżewo, Czernikowo, Lipno, Aleksandrów Kujawski i Nieszawa.

W ramach programu dofinansowana z budżetu państwa może być również bieżąca działalność istniejących już placówek. Z tej formy wsparcia w woj. kujawsko-pomorskiego skorzysta 19 Domów i Klubów Senior+.  To ponad 852,2 tys. zł na dofinansowanie 453 miejsc. W sumie w ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior+ nasze województwo otrzyma 3,1 mln zł na utworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych.

Marzec to miesiąc w którym wchodzi w życie ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym Mama4+.

Choć ustawa dotycząca programu Mama 4+ dopiero weszła w życie to Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął już ponad tysiąc wniosków.

Do dziś (5 marca) złożono 1.518 wniosków w ramach programu Mama4+. Dotychczas wydano 83 decyzje. Zapraszamy serdecznie do składania wniosków. Deklarujemy pomoc w ich wypełnieniu. Jesteśmy przygotowani.– mówił Dyrektor ZUS Oddział w Bydgoszczy Mariusz Jaroniewski.

Po konferencji prasowej przedstawiciele samorządu terytorialnego z woj. kujawsko-pomorskiego otrzymali promesy w ramach programów Maluch+ i Senior+.

Wręczenie promes to kolejne dobre wiadomości dla mieszkańców naszego regionu. Już niebawem wprowadzenie 500 plus na pierwsze dziecko, trzynastki dla emerytów i rencistów, brak podatku PIT (dla pracowników do 26. roku życia), zredukowanie kosztów pracy i przywrócenie wielu połączeń autobusowych. To elementy kompleksowej polityki prospołecznej – od malucha do seniora.– powiedział poseł Tomasz Latos.

Promesy w ramach programów Maluch+ i Senior+ w 2019 roku otrzymało 19 podmiotów z województwa kujawsko-pomorskiego.


bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook