Projekt RPO 2014-2020
3 min read
- 26 listopada, godz. 10 – siedziba starostwa w Tucholi – adresowane do mieszkańców powiatów: tucholskiego i sępoleńskiego;
- 27 listopada, godz. 10 – siedziba Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy – adresowane do mieszkańców powiatów: bydgoskiego, nakielskiego i żnińskiego;
- 28 listopada, godz. 10 – siedziba starostwa w Inowrocławiu – adresowane do mieszkańców powiatów: inowrocławskiego, mogileńskiego i radziejowskiego.
Najwięcej pieniędzy – 356 milionów euro, 21 procent wszystkich środków – zamierzamy wydać na działania związane z ograniczaniem obszaru wykluczenia i ubóstwa. To wybór dokonany w oparciu o twarde kryterium konieczności, bo jesteśmy cały czas regionem o wysokim wskaźniku bezrobocia i niskich wskaźnikach dochodów gospodarstw domowych. Tylko nieco mniej – 339 milionów euro, 20 procent – trafi na inwestycje związane z budowaniem sprawnej infrastruktury transportowej. 14 procent puli pochłonie kompleksowe wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, a 13 procent ograniczanie związanych z gospodarką szkodliwych emisji do środowiska.
W sensie formalnym K-P RPO będzie realizowany w podziale na piętnaście osi priorytetowych:
2. Cyfrowy region
3. Wzmocnienie konkurencyjności gospodarki regionu
4. Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w regionie
5. Dostosowanie do zmian klimatu
6. Region przyjazny środowisku
7. Spójność wewnętrzna i dostępność zewnętrzna regionu
8. Aktywni na rynku pracy
9. Solidarne społeczeństwo
10. Innowacyjna edukacja
11. Solidarne społeczeństwo i konkurencyjne kadry
12. Polityka terytorialna
13. Polityka terytorialna – Rozwój lokalny przyjazny rodzinie
14. Rozwój lokalny kierowany przez społeczność
15. Pomoc techniczna
Najzasobniejsza jest oś 7 – blisko 340 milionów euro (20 procent środków) – w której stawiamy na kluczowe dla województwa inwestycje modernizacyjne na głównych drogach, wskazane według klucza skomunikowania regionu z europejską siecią TEN-T, budowę obwodnic miast oraz odbudowę znaczenia transportu kolejowego i wodnego transportu śródlądowego.
W pulach osi które w całości poświęcamy rozwojowi społecznemu – ósmej, dziewiątej, dziesiątej i trzynastej – znajdą się pieniądze między innymi na instrumenty dotyczące wsparcia rynku pracy (finansowanie staży, szkoleń i studiów podyplomowych oraz subsydiowane zatrudnienie), promowanie samozatrudnienia i pracy na własny rachunek (w tym dotacje i niskooprocentowane pożyczki), rozwiązania służące łatwiejszemu godzeniu życia zawodowego i rodzinnego (w tym rozbudowę systemu instytucjonalnej opieki nad dziećmi i osobami niepełnosprawnymi), usługi dotyczące inwestowania w kapitał ludzki dla małych i średnich przedsiębiorstw, wspieranie segmentu gospodarki społecznej, poprawę sieci usług społecznych na rzecz rodzin i rozwiązania służące poszerzaniu sfery kształcenia ustawicznego.
Wartość naszego nowego RPO jest o 150 milionów wyższa niż pierwotnie zakładano i o ponad 230 milionów wyższa niż adekwatna pula na lata 2013-2020 (RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego i pozostające w dyspozycji samorządu województwa pieniądze Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki). Warto podkreślić, że między innymi dzięki sprawnemu inwestowaniu unijnej pomocy w poprzednim okresie programowania otrzymaliśmy dodatkowo do rozdysponowania 115 milionów euro.
Więcej o dziedzinach i obszarach na które trafią środki z Unii Europejskiej tutaj
Budżet programu oraz źródła finansowania tutaj
Beneficjenci nowego RPO tutaj