29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Promocja „Zapisków wojennych” już za nami

2 min read

22 maja 2018 r. odbyła się w Raciążu promocja najnowszego wydawnictwa Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Raciąż, zatytułowanego „Zapiski wojenne”, autorstwa Józefa Kręckiego – żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, bohatera poległego pod Monte Cassino.

Pod względem frekwencji – jak zwykle – nie zawiedli miłośnicy lokalnej historii, licznie była reprezentowana rodzina autora zapisków oraz rodziny innych bohaterów tej publikacji, które przybyły specjalnie na tę okazję nawet z odległych miejscowości.

Po otwarciu uroczystości przez prezes Stowarzyszenia Irenę Szwankowską, wystąpiły dzieci z miejscowej Szkoły Podstawowej, które m.in. odśpiewały wyciskającą łzy w oczach pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”. Następnie dr Jerzy Szwankowski dokonał prezentacji wydawnictwa,  głos zabrał też prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski, prezentując skomplikowaną sytuację młodych ludzi żyjących na terenach przyłączonych w 1939 r. do III Rzeszy Niemieckiej, z kolei mgr Adam Węsierski mówił o powojennych prześladowaniach żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie przez siły bezpieczeństwa PRL.

Swoimi spostrzeżeniami podzielili się również: radny Rady Miejskiej Tomasz Wegner oraz ks. kanonik Henryk Fetke. Osoby, które dostarczyły fotografie i dokumenty do promowanej książki otrzymały podziękowania, a Burmistrz Tucholi wystosował na ręce członka Stowarzyszenia dr. Szwankowskiego specjalny list. Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Raciąż wraz z miejscową Szkołą Podstawową. Patronat honorowy sprawował Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty z Bydgoszczy. „Zapiski wojenne” ukazały się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Tuchola – na pamiątkę 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.


Mat. nadesłane.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook