25 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Propaganda, czyli… kolejne miliony na odnowę i rozwój wsi

2 min read

69208_356138461164168_2040861847_nBudowy świetlic, boisk, chodników, ścieżek rowerowych, miejsc rekreacji i wypoczynku oraz remonty budynków i przystosowanie ich do nowych funkcji – prawie 42 miliony złotych rozdysponowanych przez Urząd Marszałkowski w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich trafi na realizację ponad 150 projektów związanych z odnową małych i najmniejszych miejscowości w regionie. Uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie tych przedsięwzięć odbyło się dziś (8 kwietnia) w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Kolejne podpisanie umów w czwartek (11 kwietnia).

– Na obszary wiejskie naszego regionu trafił potężny zastrzyk wsparcia finansowego rozdysponowanego przez Urząd Marszałkowski dzięki środkom z Unii Europejskiej. Suma dotacji wypłaconych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przekroczyła już kwotę 250 milionów złotych. W ciągu kliku lat udało nam się odmienić oblicze kujawsko-pomorskiej wsi – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W puli przeznaczonej na realizację projektów w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 znalazło się w sumie ponad 105 milionów złotych. Do tej pory podpisano umowy na realizację 289 przedsięwzięć na kwotę ponad 84 milionów złotych. Do wykorzystania zostały prawie 42 miliony złotych – to wartość pozostałego limitu dla województwa wraz z oszczędnościami powstałymi w wyniku rozstrzygnięć przetargów oraz korekt zleceń płatności.

W wyniku ostatniego naboru wniosków zarząd województwa zatwierdził listę rankingową projektów, które pozytywnie przeszły ocenę formalną i merytoryczną. Znalazło się na niej 165 przedsięwzięć. Dostępna pula środków pozwala na udzielenie wsparcia na realizację 152 projektów. Dofinansowanie na realizację pozostałych zostanie przekazane w przypadku zwolnienia środków finansowych (między innymi  oszczędności poprzetargowych i korekt zleceń płatności).

Projekty, które uzyskały najwięcej punktów na liście rankingowej to rekultywacja oczka wodnego i budowa skweru rekreacyjnego we wsi Grzywna w gminie Chełmża, przebudowa budynku administracyjnego na bibliotekę i świetlicę wiejską w Sosnowie w gminie Rogowo oraz budowa boiska piłkarskiego w Piastoszynie w gminie Kęsowo.

Lista wszystkich przedsięwzięć zakwalifikowanych do współfinansowania tutaj

Uroczystość podpisania oraz wręczenia umów w Muzeum Etnograficznym w Toruniu została podzielona na dwie tury:

8 kwietnia – samorządy z powiatów brodnickiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego, rypińskiego, toruńskiego i wąbrzeskiego (lista tutaj).

11 kwietnia – samorządy z powiatów aleksandrowskiego, bydgoskiego, inowrocławskiego, lipnowskiego, mogileńskiego, nakielskiego, radziejowskiego, sępoleńskiego, świeckiego, tucholskiego, włocławskiego, żnińskiego (lista tutaj)
W poniedziałkowej uroczystości wzięli udział marszałek Piotr Całbecki, członek zarządu województwa Michał Korolko oraz wiceprzewodniczący sejmiku Ryszard Bober.

 

http://www.kujawsko-pomorskie.pl

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook