28 października 2020

Przeciwlotnicy w Tucholi

2 min read

Późnym popołudniem w okolicach ronda u zbiegu Świeckiej i Cegielnianej w Tucholi powstało spore zamieszanie. Przez nasze miasteczko przejechała spora kolumna wojsk przeciwlotniczych.

Nasi żołnierze wjechali ulicą Bydgoską kompletnie ją blokując, jednak wszystkie manewry trwały bardzo krótko, ledwie kilka minut. Kolumnę zabezpieczała Żandarmeria Wojskowa, tym samym nasi policjanci nie mieli w zasadzie niczego do roboty.  Potężne pojazdy poprzedził przejazd gigantycznego, mobilnego radaru. Za chwilę obejrzymy go nie tylko w chwili przejazdu. Klumna zmierza prawdopodobnie w stronę Drawska Pomorskiego, gdzie na największym poligonie wojskowym w Europie trwają ciągle ćwiczenia wojsk sprzymierzonych w związku z nieobliczalną polityką reżimu Putina.

Obejrzyjmy przeciwlotniczy zestaw rakietowy S-125 Newa SC

S-125 Newa – (w kodzie NATO SA-3 Goa) system kierowanych rakiet ziemia-powietrze opracowanych w ZSRR w celu uzupełnienia systemów S-25 i S-75 w porównaniu do których miał krótszy zasięg, niższy pułap i mniejszą prędkość, jednak dzięki dwustopniowej konstrukcji rakiety na paliwo stałe lepiej nadawał się do niszczenia manewrujących celów na niskich pułapach. System rakietowy Newa-SC (Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Newa SC) – skrót „SC” pochodzi od słów „samobieżny – cyfrowy”. Jest typowym zestawem średniego zasięgu do obrony obiektów i terytorium kraju. Zestaw może strzelać rakietami typu 5W27U i D. Ich zasięg wynosi 25 km, natomiast pułap 18 km. Podczas modernizacji do wersji SC wymieniono analogowy, zbudowany na lampach elektronowych system sterowania na nowoczesny, mikroprocesorowy. Wyrzutnie rakiet zamontowano na podwoziu gąsienicowym czołgu T-55, a radarową stację naprowadzania i śledzenia celów, oraz rakiet – na 8 kołowym podwoziu ciężarówki „MAZ” (pochodzącym od wyrzutni rakiet „Scud” wycofanych z uzbrojenia w Polsce), co znacznie zwiększyło mobilność zestawu.   

___________________

(red.)

Mat.informacyjne: 34drop.wp.mil.pl

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook