15 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Przed tucholską publicznością wystąpią dwaj znakomici muzycy

5 min read

Koncert inaugurujący Letni Festiwal Organowy w Tucholi już za nami, tym samym pierwszy, niedzielny koncert muzyczny stał się faktem. Przed nami kolejne wydarzenie kulturalne.

Z przyjemnością zapowiadamy kolejny koncert, który odbędzie się 27 lipca (ponownie niedziela) br. w kościele pw. Bożego Ciała, oczywiście w Tucholi. Dzięki staraniom proboszcza parafii ks. Ireneuszowi Kalfowi i wielu innym wspaniałym ludziom i sponsorom, (chociaż bardziej trafionym byłoby określenie „mecenasi sztuki”) do Tucholi przyjadą dwie niekwestionowane sławy: Tytus Wojnowicz i Jan Bokszczanin. Mieszkańcy naszego powiatu mieli już okazje wysłuchania koncertu jednego z nich, który odbył w cekcyńskim kościele. To właśnie tam Tytus Wojnowicz zaprezentował swój niekwestionowany talent w szczególnym utworze, który stanowił motyw przewodni ze znakomitego obrazu pt. „Misja”. Tym samym publiczność przekonała się na własne oczy i uszy, jaka siłą dysponuje absolutnie rewelacyjny instrument – obój.

***

Tytus Wojnowicz

Studiował grę na oboju w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Stanisława Malikowskiego (dyplom w 1990 r.). Studia kontynuował w Staatliche Hichschule für Musik w Freiburgu pod kierunkiem Heinza Holligera (dyplom w 1993 r.).

Jest laureatem konkursów wykonawczych: w 1990 roku zdobył I nagrodę na OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE OBOISTÓW we Włoszakowicach, a w 1993 roku – III nagrodę na ISLE OF WIGHT OBOE COMPETITION. Dwukrotnie był półfinalistą międzynarodowych konkursów obojowych: w 1995 roku w Tulonie i w 1996 roku w Nowym Jorku.

Koncertował w niemal wszystkich liczących się salach koncertowych Europy, m. in. w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Czechach, Słowacji, a także na Tajwanie, w Stanach Zjednoczonych (w tym w Carnegie Hall) oraz Azji i Afryce. Miał okazję występować wraz z Nigelem Kennedy w ramach trasy koncertowej „The Bach & Vivaldi Experience”. Od 1989 roku jest członkiem WARSZAWSKIEGO KWINTETU DĘTEGO „DA CAMERA”, z którym nagrał dwie płyty. Założył również i kieruje zespołem „ENSEMBLE DE NAROL”. Jako solista i kameralista współpracuje z wieloma orkiestrami (m.in. SINFONIA VARSOVIA, CONCERTO AVENNA, Sinfonietta Cracovia, Warszawska Opera Kameralna).

Jednocześnie prowadzi aktywne życie pedagogiczne jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Warszawie.
Dokonał licznych nagrań. W 1996 roku ukazał się jego debiutancki album zatytułowany „Tytus”, na którym znalazły się utwory klasyczne, współczesne i rozrywkowe, m.in. Johannesa Brahmsa, Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego, Niccolo Paganiniego i Piotra Rubika. Krążek ten uzyskał status potrójnej płyty platynowej oraz nominację do nagrody Fryderyków ’96.

W 1997 roku wydał drugą płytę pt. „Ocalić od zapomnienia”, zawierającą instrumentalne wersje znanych przebojów polskich z lat 60., 70. i 80. W 1998 roku ukazała się trzecia płyta – „Christmas Time” – z nagraniami znanych polskich i światowych kolęd oraz utworów bożonarodzeniowych, a rok później czwarta – „Telemann – koncerty obojowe” – zawierająca przekrój twórczości Georga Philippa Telemanna.

W 2000 roku wydane zostały kolejne dwie produkcje: „Fonogram” i „Koncerty obojowe J. S. Bacha”, w roku 2003 – „Tam Tam Project”, a w roku 2005 – „Ensemble de Narol”.

***

Jan Bokszczanin

W 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jesse E. Eschbacha. Odbywał także zajęcia z Zespołu Kameralnego i Praktyki Gry Barokowej pod kierunkiem prof. Lenory McCroskey (studentki Gustava Leonhardta).

W roku 2006 uzyskał stopień doktora, a w 2013 doktora habilitowanego sztuki.

Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich profesorów jak: Guy Bovet (Szwajcaria), James David Christie (USA), Aleksander Fisejski (Rosja), Bernhard Hass (Niemcy), Zsigmont Szathmary (Węgry) oraz Harald Vogel (Niemcy).
Koncertuje w kraju i za granicą (Białoruś, Dania, Finlandia, Litwa, Mołdawia, Niemcy, Rosja, Rumunia oraz USA). Współpracuje z wieloma zespołami kameralnymi i orkiestrami, m.in. z Concerto Avenna, Camerata Vistula, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Republiki Białoruskiej, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną im. Witolda Lutosławskiego.

Jan Bokszczanin nagrał piętnaście płyt CD z muzyką organową dla wytwórni: Acte Prealable, DUX, Hi-Fi i Muzyka – ARMS Records, Zakłady Płytowe, oraz Musica Sacra Editio, PMA Records. Siedem z nich to płyty solowe, a kolejne pięć to płyty, w których jest liderem i autorem koncepcji artystycznej. Jedna z nich otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów – Niepokalanów 2000, a cztery inne były nominowane do nagrody „Fryderyki”.

Jan Bokszczanin jest autorem książki „Geneza i tradycje rosyjskiej muzyki organowej”, (Warszawa 2001), a także redaktorem kilku dodatków nutowych zamieszczonych w periodyku „Liturgia Sacra”. Pod jego redakcją w wydawnictwie „Polihymnia” w Lublinie ukazały się cztery zeszyty z utworami Mariana Sawy (2007, 2008).

W 2012 roku nakładem wydawnictwa POLIHYMNIA ukazała się monografia – „Główne tendencje rosyjskiej i radzieckiej muzyki organowej”.

Jest prezesem Stowarzyszenia „ARS LIBERATA”.

Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla niego swoje utwory i aranżacje, m.in.: Marian Sawa, Adam Sławiński, Paweł Łukaszewski, Miłosz Bembinow, Dariusz Przybylski, Weronika Ratusińska, Krzysztof Herdzin, Ryszard Borowski. Marian Sawa dedykował mu osiem z jedenastu skomponowanych dla niego utworów.

Dokonał prawykonań blisko 40 utworów organowych. Połowa z nich to także prawykonania fonograficzne

Jan Bokszczanin jest dyrektorem artystycznym Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej: Legionowskiego, Praskiego (katedra Warszawsko-Praska), Ursynowskiego oraz kilku innych cykli koncertowych.

Prowadził odczyty podczas międzynarodowych konferencji (m.in. w Moskwie – Akademia Muzyczna im. Gniesinnych, Witebsku, Lublinie – Forum im. Witolda Lutosławskiego, Łodzi oraz trzykrotnie w Kazimierzu Dolnym), kursy mistrzowskie (m.in. w Mińsku i Nowosybirsku). Brał także udział w obradach jury Międzynarodowego Konkursu „Young Organ Competition” w Moskwie (organizowane przez Akademicki College przy Moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego).

Jan Bokszczanin pełni funkcję adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (filia Białystok).

***

W programie koncertu usłyszymy:

Marc Antoine Charpentiere – Preludium z Te Deum

Johann Sebastian Bach – Fantazja i fuga g-moll   /organy solo/

Johann Sebastian Bach – Sinfonia z kantaty nr 156

Alessando Marcello – Koncert d-moll /Allegro moderato, Adagio, Vivace/

Louis Lefebure-Wely – Scena pastoralna z odgłosami burzy   /organy solo/

Heitor Villa-Lobos – Bachianas Brasileiras nr 5

Eric Satie – Gymnopedie nr 1

Astor Piazzola – Tanti Anni Prima

Astor Piazzola – Oblivion

____________________________________________________________________

Takie właśnie są koncerty w Tucholi do których zapraszamy melomanów z całej Polski!
Wstęp wolny!!!!!

____________________________

(red.)

Mat.:

www.bokszczanin.pl

Materiały nadesłane

Mat. pozyskane z Filmy YT

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook