30 października 2020

Przedsiębiorstwo Komunalne w Tucholi nie przyjmie odpadów z nielegalnego wysypiska śmieci Hydrotoru!

2 min read

O nielegalnym wysypisku śmieci na terenie prestiżowego zakładu „Hydrotor” w Tucholi pisaliśmy dużo, nawet bardzo dużo. W tej sprawie rozmawialiśmy z wieloma osobami, efekt? Żaden, do dzisiaj…

Bardzo ciekawych informacji udzieliła TOKiS-owie dzisiaj pani Prezes PK w naszym miasteczku. Okazuje się, że zgodnie z naszymi przypuszczeniami, rodzaj składowanych w „Hydrotorze” odpadów, uniemożliwia ich przetworzenie lub utylizację w miejskim wysypisku śmieci, tym samym problem ma miasto, powiat i firma na terenie piętrzą się hałdy niebezpiecznego świństwa. Niestety, jak wynika z rozmowy…, utylizacji śmieci dokonać musi ktoś inny, co wiąże się, jak przypuszczamy, ze sporymi kosztami, które poniesie nie kto inny, a „Hydrotor”. Zapewne to właśnie jest powodem zepchnięcia tematu na margines i wymowne milczenie wszystkich w tej sprawie.

Ponawiamy pytanie do wszystkich władnych rozwiązania problemu: co zrobicie, gdy tony odpadów i to toksycznych zapłonie, a widmo zatrucia atmosfery nas miastem, a może i nad okolicami spowoduje masowe skargi, a być może pozwy sądowe? Czy i wtedy problemu nie będziecie dostrzegać? Czy rzeczywiście, aby rozwiązać ten problem należy go szeroko nagłośnić w Polsce z udziałem największych mediów? Zapewniamy, dla nas to żaden problem. Czy taki wstyd jest komukolwiek potrzebny w momencie, kiedy miasto pretenduje do miana turystycznego, a obszar Natura 2000 w zasięgu którego jesteśmy, stał się przekleństwem z braku przyszłości ekonomicznej mieszkańców, a jednocześnie zobowiązuje do przestrzegania pewnych zasad , które ewidentnie są łamane. Gdzie podziały się służby leśne?

„Hydrotor” i to w trybie natychmiastowym powinien utylizować, na własny koszt tony odpadów, dodatkowo, powinien zapłacić gigantyczna karę za nielegalne ich przechowywanie.

Gdyby osoba fizyczna dopuściła się czegoś podobnego, zapewne już trafiłaby do więzienia, „Hydrotor”, jak wynika po latach walki z  patologią, stoi ponad prawem, a jej szef otrzymał jedną z najwyższych godności tego miasta. Za co? Skoro za fasadą zasług znajduje się inne, mroczne dno. Czy władze Tucholi nie mają moralnego kręgosłupa i… kaca, aby raz na zawsze pozbyć się „zakładowej zawartości” potencjalnego truciciela?

_________________________

Mariusz R.Fryckowski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook