25 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Raciąski Młyn

2 min read

Osada w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Tuchola na obszarze Borów Tucholskich przy zachodniej granicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Osada jest częścią składową sołectwa Raciąż.
W osadzie od XIV wieku znajdował się młyn wodny, a od początku XX wieku także tartak. W 1921 roku uruchomiono turbinę elektryczną. Młyn działał w miejscowości do lat 60. XX wieku. W latach 80. XX wieku rozebrano starszą część młyna zbudowaną z muru pruskiego, pozostawiając pochodzący z 1913 roku budynek młyna wodno-parowego z czerwonej cegły. Obecnie po dawnym młynie i tartaku pozostały tylko ruiny zabudowań oraz fragmenty śluz i zastawek.
W osadzie tej znajduje się także Gospodarstwo Agroturystyczne przyjmujące turystów na wypoczynek.
W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie bydgoskim.

Pozostałości urządzeń.

Fragment młyna.

Czy to dobry pomysł? Warto się zastanowić…

Piękne miejsce.

Typowa zabudowa

To właśnie w tej miejscowości zobaczyliśmy unikalne zdarzenie, tuż przy zjeździe z trasy prowadzącej do miejscowości Wysoka, nisko nad naszymi głowami przeleciał wielki ptak. Był charakterystyczny i niezwykle rzadko spotykany, widzieliśmy orła bielika. Wspaniałe zwierzę, zobaczenie go na wolności graniczy z cudem, a ten właśnie się wydarzył.

Do Raciąskiego Młyna trafiliśmy przypadkowo, to efekt poszukiwania zupełnie innego obiektu, który znajduje się w końcowej fazie przygotowań do udostępnienia go szerokiej publiczności. Jest niezwykle źle oznakowany, trafienie tam graniczy z cudem, dlatego nie będziemy sobie tym na razie zawracać głowy. Kiedy inwestor dokona poprawek i dojdzie do wniosku, że bez prawidłowych drogowskazów dojazd do tego miejsca jest niemożliwy, powrócimy i z pewnością zabierzemy ze sobą kamery. Póki, co Raciąski Młyn zmienił się od ostatniego razu, kiedy tam byliśmy.

Rzeczywiście, przerwa była długa ze względu na wyjątkowo złą drogę dojazdową do tego miejsca. Dla mieszkańców tej wsi nie stanowi to większego kłopotu, dla przyjezdnych może stać się dość dokuczliwe. Centrum wsi zajmuje spora parcela, która należy do właściciela gospodarstwa agroturystycznego. Miły, uczynny człowiek, który zrobi absolutnie wszystko, aby gości czuli się tutaj jak najlepiej. Udzielił nam wyczerpujących informacji na temat okolicy. Warto polecić turystom to miejsce, można tam odpocząć i cieszyć się świeżym powietrzem za umiarkowane ceny.

 

W tekście wykorzystano informacje pochodzące z Wikipedii

Fot. i tekst TOKiS – PRESS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook