23 października 2020

RADA POWIATU TUCHOLSKIEGO UHONOROWAŁA ZASŁUŻONYCH DZIAŁACZY KULTURY

2 min read

Marzena i Roman Tyrańscy oraz Kazimierz Rink otrzymali podczas Sesji Rady Powiatu Tucholskiego pamiątkowe statuetki i dyplomy za wieloletnie działania na niwie kultury.

Na VIII Sesji Rady Powiatu Tucholskiego oprócz debaty na temat aktualnych problemów radni znaleźli także czas na refleksję. Za wspaniałe osiągnięcia, stanowiące wizytówkę naszego powiatu, edukujące młodzież, przyczyniające się wybitnie do kształtowania tożsamości regionalnej wyróżnienia otrzymali znani wszystkim artyści i działacze Marzena i Roman Tyrańscy oraz Kazimierz Rink.

Marzena i Roman Tyrańscy przez 20 lat prowadzili zespół muzyki dawnej „Capella pro Musica Antiqua”, w którym wiele pokoleń dzieci i młodzieży rozwijało swoją wrażliwość muzyczną i historyczną. Zespół występujący w oryginalnych strojach z epoki i grający na replikach oryginalnych, średniowiecznych instrumentów, był jedną z wizytówek naszego powiatu – w kraju i za granicą. Z jego dorobkiem zapoznawali się ambasadorowie i prezydenci, co czyniło go wizytówką nie tylko naszego mikroregionu, ale także całego kraju. Capella pro Musica Antiqua pozostanie we wspomnieniach nie tylko członków zespołu, ale też w pamięci wszystkich, którzy mieli okazję ją zobaczyć. Na szczęście Marzena i Roman Tyrańscy pozostają wśród nas, by dzielić się z kolejnymi pokoleniami swoją wiedzą, pasją i talentem.

Kazimierz Rink to postać znana wszystkim interesującym się szeroko pojętą kulturą – w powiecie tucholskim i nie tylko. Ten poeta, dziennikarz i animator kultury uhonorowany został za „30 lat poezji…”, co najlepiej oddaje trzydzieści lat jego życia od czasu debiutu poetyckiego. Nie sposób właściwie oddać choćby części zasług tego poety dotyczących „malowania słowem” otaczającej nas rzeczywistości, trudno też przecenić rolę tego animatora kulutury w kształtowaniu wrażliwości młodych i młodych duchem mieszkańców naszej małej ojczyzny.

Symboliczne podziękowania dla wybitnych działaczy kulturalnych miały na celu nie tylko uhonorowanie ich zasług i dokonań, ale też przypomnienie, że kultura jest najważniejszym spoiwem tworzącym poczucie wspólnoty lokalnej, budującym emocjonalną więź z otoczeniem i najbliższymi sąsiadami, sposobem na analizę otaczającej nas rzeczywistości – bez tworzenia sztucznych barier politycznych czy administracyjnych. Ustanowiony przez UNESCO Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie właśnie dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe wskazuje jako najlepszą bazę do budowania wspólnej przyszłości – dzięki kórej możemy stać się wzorem dla innych w dziedzinie harmonijnego rozwoju.

___________________

Źródło: tucholski.pl

Mat. filmowy TOKiS – PRESS (bez montażu)

Więcej na ten temat w naszym profilu Facebooka

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook