26 października 2020

Radni miejscy wysłuchali raportu komendanta

2 min read

Komendant Powiatowy Policji w Tucholi pan Krzysztof Bodziński, podczas ostatniej sesji RM wypowiedział się w kilku sprawach.

Przez chwilę nawiązał do przedostatniej sesji, gdzie odniósł się do kwestii monitoringu miejskiego. Określił system mianem działającego wzorowo. My w tej kwestii mamy oczywiście inne zdanie, ale skoro sieć kamer już działa i zainwestowano w nią spore pieniądze, zakładamy, że dzięki temu narzędziu skuteczność interweniujących policjantów wzrośnie jeszcze bardziej. Wiemy jednak, że rozdzielczość kamer pozostawia sporo do życzenia, skoro swego czasu interweniowaliśmy w sprawie poważnego wykroczenia kierowcy, który prawie potracił przechodzącą tucholankę na pasach, w zasięgu działania kamery umieszczonej tuż obok nieistniejącego już kina. Próba zidentyfikowania pojazdu, który stworzył zagrożenie była niemożliwa. Oczywiście, policjanci zareagowali prawidłowo, jednak sprzęt całkowicie zawiódł. Jedna „wpadka” nie stanowi oczywiście o bezsensowności stworzenia sieci monitoringu, ale w pewnym momencie taka ewentualność może się powtórzyć np. podczas próby identyfikacji osoby, która dopuści się jakiegoś drastycznego czynu. To oczywiście hipoteza, ponieważ wiemy, że tucholscy policjanci reagują prewencyjnie nawet w sytuacjach, gdzie istnieje cień zagrożenia, np. w pobliżu banków (TOKiS miał okazję podejrzeć pracę stróżów prawa, właśnie w takim przypadku, na szczęście nic złego się nie wydarzyło).

Komendant wielokrotnie powraca w swoich wypowiedziach do sytuacji wydawałoby się oczywistych. Bez współpracy z społeczeństwa z policjantami procent skuteczności działania policjantów zmniejszy się. Innymi słowy, musimy reagować, podobnie jak dzieje się to w Niemczech, co udowadnia w swojej wypowiedzi radny Jerosławski, który włączył się do dialogu z komendantem. Radny mówił także o kwestiach dotyczących osób spożywających alkohol w klatkach schodowych lokalnych blokowisk, gdzie często dochodzi do burd.

Zwłaszcza ostatnio proceder ten nasilił się, o czym wspomina komendant Bodziński, mówiąc o interwencjach policjantów (pisaliśmy o tym na łamach TOKiS-a, wyrażając się o sprawcach per… troglodyci).

Generalnie, policja jest obecna i działa, ale nie ma zdolności jasnowidzenia, musi współpracować z mieszkańcami i odwrotnie, wtedy wybryki przejdą do historii, lub przynajmniej liczba takich zdarzeń zmniejszy się, czego przecież wszyscy sobie życzymy.

______________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook