1 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Rafał Blechacz Honorowym Obywatelem Województwa

3 min read

Oficjalne obchody Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyły się 6 czerwca w Toruniu. Podczas uroczystej sesji sejmiku województwa wirtuoz fortepianu Rafał Blechacz odebrał tytuł Honorowego Obywatela Województwa, a dwie odnoszące sukcesy firmy z regionu – bydgoska PESA i toruńskie Opatrunki – wyróżnienia Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae. Decyzją zwierzchników kujawsko-pomorskich diecezji 7 czerwca – dzień Święta Województwa – obchodzimy także jako Dzień Patronalny Świętego Jana Pawła II.

Święto Województwa, które na trwałe wpisało się już w kalendarz najważniejszych wydarzeń na Kujawach i Pomorzu, obchodzimy co roku 7 czerwca. To data, która za sprawą pielgrzymek św. Jana Pawła II symbolicznie łączy trzy największe miasta regionu: Włocławek, który papież odwiedził tego dnia w 1991 roku oraz Bydgoszcz i Toruń, które znalazły się na papieskiej trasie w 1999 roku.

 

Tegoroczne obchody, odbywające się w 1050. rocznicę Chrztu Polski, nawiązują do tych historycznych wydarzeń w sposób szczególny. W lutym 2016 roku sejmik województwa przyjął stanowisko w sprawie ustanowienia świętego Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego (treść stanowiska). Z prośbą o poparcie swych starań oraz ustanowienie dnia 7 czerwca Dniem Patronalnym Świętego Jana Pawła II na Kujawach i Pomorzu radni województwa zwrócili się do biskupów diecezjalnych, których jurysdykcja obejmuje obszar naszego województwa (archidiecezji gnieźnieńskiej oraz diecezji bydgoskiej, pelplińskiej, płockiej, toruńskiej i włocławskiej).

 

Oficjalne uroczystości Święta Województwa zainaugurowało odsłonięcie tablicy na toruńskim lotnisku Aeroklubu Pomorskiego, upamiętniającej wizytę apostolską oraz mszę świętą odprawioną w tym miejscu przez św. Jana Pawła II 7 czerwca 1999 roku. W samo południe rozpoczęła się msza w intencji mieszkańców regionu w kościele świętych Janów. Po niej odbył się wernisaż wystawy „Projekt 966. Narodowy Jubileusz – Sztuka Polska 2016” w Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Twórcy ekspozycji – prof. Kazimierz Rochecki i prof. Mirosława Rochecka, artyści malarze i pracownicy naukowi UMK – zaprosili do niej twórców różnych pokoleń, reprezentujących różne środowiska i różne, ale tradycyjne warsztatowe dyscypliny sztuki (więcej).

 

Kulminacją obchodów była uroczysta sesja sejmiku województwa w Urzędzie Marszałkowskim z udziałem reprezentantów świata polityki, samorządowców, przedstawicieli administracji rządowej i hierarchii Kościoła katolickiego, władz rektorskich kujawsko-pomorskich wyższych uczelni oraz innych zaproszonych gości. Posiedzenie transmitowaliśmy online. W pierwszej części sesji nastąpiło uroczyste ogłoszenie stanowiska biskupów w sprawie poparcia starań samorządu województwa dotyczących ustanowienia świętego Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego oraz ustanowienia 7 czerwca Dniem Patronalnym Świętego Jana Pawła II (treść stanowiska).

 

Wywodzący się z naszego regionu wirtuoz fortepianu, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Rafał Blechacz przyjął tytuł Honorowego Obywatela Województwa. Pochodzący z Nakła nad Notecią 30-letni pianista jest czwartą osobą w historii, która odebrała to wyróżnienie. Taki tytuł przyjęli wcześniej prymas senior Polski kardynał Józef Glemp (więcej), prezydent Lech Wałęsa (więcej) i Marianna Popiełuszko (więcej) .

 

Uchwała sejmiku w sprawie nadania Honorowego Obywatela Województwa Rafałowi Blechaczowi

____________________

(red.

kujawsko-pomorskie.pl

Fot. poland-today.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook