29 października 2020

Reaktywacja kina w Tucholi stała się dzisiaj faktem!

2 min read

Jako pierwsi o sprawie poinformowaliśmy naszych czytelników koło południa, teraz mamy ciąg dalszy.

Po wielu latach wiercenia dziury w brzuchu lokalnych samorządowców, wreszcie doczekaliśmy tej chwili.Po wielu latach nieobecności, do naszego miasta powraca coś tak oczywistego, jak kino. Uprzedzając pytania, nie powstanie nowy budynek, który bez wątpienia przydałby się do podobnych celów, ale wymyślono wariant zastępczy, innymi słowy, kino powstanie w istniejącej już sali na terenie tucholskiej książnicy, a ta jak wiadomo należy do powiatu. Przedtem jednak nastąpią zmiany, pojawi się projektor, nagłośnienie, zapewne stosowny ekran i nowa widownia, ściślej fotele.

Dzisiaj (18.09) odbyło się kolejne spotkanie poświęcone planom utworzenia w Tucholi sali kinowej. Burmistrz Tucholi  i Pan Starosta Michał Mróz podpisali w tej sprawie porozumienie o współdziałaniu na rzecz tej inicjatywy.

„Wychodzimy w ten sposób naprzeciw potrzebom mieszkańców zarówno gminy Tuchola, jak i całego powiatu. Funkcjonujące od początku roku w Tucholskim Ośrodku Kultury kino objazdowe cieszy się zainteresowaniem i z uwagi na to chcemy stworzyć dla naszej lokalnej społeczności komfortowe warunki, maksymalnie zbliżone do standardów obowiązujących w tego typu placówkach” – podkreśla Pan Burmistrz .

Podpisane porozumienie zakłada powołanie zespołu roboczego, który sprawdzi, jakie obiekty gminne lub powiatowe mogą zostać przystosowane do potrzeb sali kinowej.

„W pierwszej kolejności pod uwagę brana będzie sala multimedialna w Książnicy Tucholskiej, która znajduje się w zasobach powiatu tucholskiego. Zastrzegamy jednak, że nie może ona całkowicie utracić swojego obecnego, wielofunkcyjnego charakteru” – zaznacza Pan Starosta – Michał Mróz.

Zespół roboczy zajmie się również oszacowaniem wszystkich kosztów związanych z przystosowaniem obiektu na salę kinową, zakupem niezbędnego wyposażenia i sprzętu oraz przeanalizuje możliwości pozyskania dofinansowania zewnętrznego na to przedsięwzięcie.

Zadanie ma być współfinansowane przez gminę Tuchola i powiat tucholski.

I co? Można? Ponieważ jesteśmy blisko tej sprawy możemy dołożyć wisienkę na torcie X Muzy, tym razem sprawa kina kompletnie nie kwalifikuje się do działań propagandowych związanych z wyborami, pewne plany i założenia rozważane były jeszcze w latach ubiegłych, zaraz po cyklu naszych tekstów, które nie pozostawiły suchej nitki na lokalnych władzach samorządowych. Te jednak nie obraziły się, a na zimno dokonały kalkulacji, wszystkim nam się to opłaci, a nagrodą będzie repertuar, co do którego będziemy mieli zapewne wiele zastrzeżeń, a może… nie?


(red.)

Źródło: Gmina Tuchola

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook