20 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Respirator za 200 złotych

2 min read

Fot. YouTube. com / Urbicum 3D Printing

Polacy od niepamiętnych czasów byli twórcami lub współtwórcami epokowych wynalazków, te sukcesy były chwilę później tłumione lub wręcz wygaszane przez kraje, zwykle Zachodu. Teraz w dobie szalejącego wirusa, polska myśl techniczna ponownie wyprzedziła świat, który potrzebuje ogromnych ilości respiratorów, a te są przedostatnią deską ratunku dla umierających.

„Respirator ostatniej szansy” to pomysł zespołu polskich inżynierów, którzy opracowali i udostępnili za darmo projekt urządzenia wspomagającego oddychanie. Może ono być wydrukowane na drukarce 3D. Łączny koszt komponentów to około 200 zł. Szymon Chrupczalski z krakowskiej firmy Urbicum, współtwórca respiratora VentilAid, zastrzega, że nie zastąpi on profesjonalnego urządzenia; może być jednak pomocny w krajach, w których sytuacja w służbie zdrowia jest trudna.

– Nasz produkt nie może być certyfikowany medycznie w Europie czy w krajach rozwiniętych. Został oparty o jak najtańsze, jak najprostsze elementy technologiczne i druk 3D, a zaprojektowany tak, aby mógł być wykonany w niemal każdym miejscu na świecie, przy użyciu tych materiałów, które są lokalnie dostępne – wyjaśnia Szymon Chrupczalski.

Pomysłodawca zaznacza, że respiratory medyczne to urządzenia sterowane komputerowo, pozwalające na pełną hospitalizację pacjenta. Z kolei ich projekt – kontynuuje Chrupczalski – to urządzenie ostatniej szansy, które można zastosować wówczas, gdy nic innego nie jest dostępne.

VentilAid musi przejść jeszcze badania kliniczne, by „potencjalnym pacjentom pomagać, a nie szkodzić”.

Oczywiście firmy, które zajmują się produkcją respiratorów już grożą polskiej firmie pozwami sądowymi o naruszenie praw. Wiadomo o co chodzi…, o pieniądze.


(red.)

Informacje: TVPinfo

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook