26 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Restauracja zabytków w POWIECIE TUCHOLSKIM

2 min read
 Przed nami kolejny sezon wspieranych przez samorząd województwa remontów konserwatorskich i prac restauratorskich w kujawsko-pomorskich zabytkach. W tym roku dofinansowanie trafi na realizację 233 tego rodzaju przedsięwzięć na łączną kwotę 10,2 miliona złotych. Decyzję w sprawie przyznania dotacji podjął w poniedziałek (19 marca) sejmik województwa.

– Wsparcie na odnawianie zabytków przekazujemy od lat. Chodzi zarówno o remonty dachów i ścian, jak i zadania z zakresu renowacji wnętrz czy konserwacji cennego wyposażenia zabytkowych gmachów.  Dziękuję właścicielom i administratorom tych obiektów za współpracę, zaangażowanie i opiekę nad materialnym dziedzictwem regionu. To dzięki nim mamy w regionie setki odnowionych i uchronionych przed zniszczeniem cennych obiektów – nie tylko znanych wszystkim zabytków z najwyższej półki, ale także skromnych kościółków w niewielkich wsiach – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W latach 2007-2017 ponad 80 milionów złotych wsparcia samorządu województwa ze środków unijnych i budżetu trafiło na ponad 1,2 tysiąca prac w zabytkach, od remontów konserwatorskich po restaurację dzieł sztuki. Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych z RPO rozdysponowaliśmy na realizację projektów indywidualnych, między innymi w zabytkach Chełmna, Aleksandrowa Kujawskiego, Bydgoszczy i Torunia, Włocławka i Grudziądza. Co roku przyznajemy też medale Medale Hereditas Saeculorum, wyróżniając dobre praktyki i osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytkowych obiektów (więcej). Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra.

 

Ogłoszony przez Urząd Marszałkowski nabór wniosków o wsparcie finansowe na prace w zabytkach w 2018 roku zakończył się w grudniu. Na przygotowanej przez zarząd województwa liście dotowanych zadań znalazły się w sumie 233 przedsięwzięcia, które będziemy wspierać ze środków budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W poniedziałek (19 marca) o przyznaniu dotacji z budżetu województwa zadecydował sejmik.

Nas oczywiście najbardziej interesuje to, które zabytki i w jakiej kwocie będą doinwestowane na terenie naszego powiatu. Mamy wykaz (ostatnie dwie rubryki z kwotami, to kwestia dofinansowania ze środków RPO WK-P na 2014-2020 i  ze środków województwa):

Warto zwrócić uwagę na dofinansowanie prac w Muzeum Borów Tucholskich, tutaj przewidziano  środki z województwa. Nasz powiat ciągle w niełaskach u Pana marszałka?


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook