28 października 2020

Rocznica stanu wojennego – obchody w regionie

3 min read

W regionie będziemy obchodzić 37. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W środę (12 grudnia) przed północą marszałek Piotr Całbecki złoży kwiaty pod tablicą na kościele akademickim w Toruniu. W czwartek (13 grudnia) uroczystości odbędą się w Chełmnie, Potulicach, Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Jak co roku w oknach pojawią się symboliczne świece pamięci ofiar czasu stanu wojennego.

Organizatorami kujawsko-pomorskich obchodów 37. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego są marszałek Piotr Całbecki, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak, p.o. przewodniczącego Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” Tomasz Jeziorek, przewodniczący Społecznego Komitetu „Solidarni – Toruń Pamięta” Jan Wyrowiński, Przewodniczący Stowarzyszenia „Chełminiacy 1982” Tadeusz Antkowiak, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku prof. Mirosław Golon oraz burmistrz Nakła nad Notecią Sławomir Napierała.

 

Wojewódzkie obchody rozpoczną się w środę (12 grudnia, godzina 11) w Chełmnie złożeniem kwiatów pod pomnikiem internowanych w wojskowych obozach internowania. Tego samego dnia przed północą w Toruniu odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów pod wmurowaną w ścianę kościoła akademickiego tablicą upamiętniającą brutalnie rozpędzoną przez peerelowską milicję patriotyczną manifestację z maja 1982.

 

Czwartkowe (13 grudnia) obchody rozpoczną się o godzinie 10 w Potulicach (powiat nakielski), gdzie zaplanowano złożenie kwiatów pod wmurowaną w ścianę więzienia tablicą upamiętniającą internowanie w stanie wojennym działaczy związkowych oraz działaczy antypeerelowskiej opozycji demokratycznej. Odbędzie się także wręczenie nagród laureatom „I Konkursu wiedzy o stanie wojennym” pod honorowym patronatem marszałka województwa.

 

Bydgoskie uroczystości rozpoczną się w południe uroczystą mszą świętą w intencji uczestników walk o wolność Ojczyzny w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy w kościele św. A. Boboli. Na godzinę 13.30 zaplanowano odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci ofiar wojskowych obozów internowania w stanie wojennym na skwerze Pomorskiego Okręgu Wojskowego. O godzinie 14.30 rozpocznie się uroczystość w gmachu Urzędu Wojewódzkiego połączona z prezentacją wystawy IPN „580 dni stanu wojennego”. Podczas spotkania działacze antykomunistycznej opozycji zostaną odznaczeni marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis (lista odznaczonych). O godzinie 18 odbędzie się msza w intencji ofiar stanu wojennego w kościele św. A. Boboli.

 

O godzinie 14 w Chełmży zaplanowano złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci działacza i współzałożyciela NSZZ RI „Solidarność” Antoniego Łapczyńskiego.

 

Toruńskie obchody rozpoczną się o godzinie 16  złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk rolników z NSZZ RI „Solidarność” w budynku toruńskiej cukrowni (ul. Kraszewskiego 40) w 1981 roku. O godzinie 18.30 nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą działaczy opozycji antykomunistycznej więzionych i przetrzymywanych w Areszcie Śledczym MO przy Wałach Generała Sikorskiego 10. O godzinie 19 odbędzie się msza święta w kościele akademickim.

 

Uroczystości we Włocławku rozpoczną się o godzinie 17 złożeniem kwiatów pod bramą Zakładu Karnego (ul. Bartnicka 10). Godzinę później odbędzie się msza święta w katedrze, a po niej złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą prześladowanych działaczy niepodległościowych przy placu Kopernika.

 

W czwartkowy wieczór w oknach Urzędu Marszałkowskiego pojawi się zapalona świeca, symbolizująca pamięć ofiar wydarzeń sprzed 35 lat. Do udziału w akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” zaprasza Instytut Pamięci Narodowej (więcej).


kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook