27 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Rozmowa o POLSCE – wywiad z Senatorem RP, Panem Andrzejem Kobiakiem

2 min read

Pan Senator Andrzej Kobiak udzielił wyjątkowego wywiadu naszemu portalowi. Podczas jego trwania poruszamy różnorodną tematykę: problemy polskiej oświaty, rozmawiamy o trudnej sytuacji samorządów, obronności, kulturze, sztuce i wielu innych zagadnieniach. Taki materiał obejrzą Państwo wyłącznie w TOKiS – PRESS TV. Wywiad prowadzi mrf.

Urodził się 14 lipca 1951 roku w Bydgoszczy. Początkowo mieszkał przy ulicy Kujawskiej na bydgoskim Szwederowie, potem przeprowadziłem się na ul. Spokojną, która była częścią osiedla Łuczniczka na Kapuściskach. Mimo to, gros życia spędził w Fordonie, na osiedlu Szybowników. Pamięta moje najmłodsze lata ze Szkoły Podstawowej nr 8, która mieściła się przy Placu Kościeleckich, potem chodził do podstawówki nr 41 na Traugutta. Jego szkoła średnia to dobrze znane bydgoszczanom Technikum Mechaniczno – Elektryczne ze Świętej Trójcy. Po maturze pozostał w Bydgoszczy i studiował w Akademii Techniczno – Rolniczej, dzisiejszym UTP.

Podczas studiów założył na uczelni klub kajakowy „Viva Aqua”. Organizował spływy kajakowe na większości polskich rzek, ale również poza granicami kraju. W końcu przyszedł też czas na wojsko. Wpierw służył w Pile, potem został przeniesiony na bydgoskie lotnisko. Został oficerem rezerwy. Kiedy zaczęły się sierpniowe strajki, wiedział, że musi się w nie aktywnie włączyć. Został przewodniczącym „Komitetu Protestacyjnego”, a kiedy powstała Solidarność, został przewodniczącym Komisji Zakładowej oraz członkiem Rady Regionu Bydgoskiego. W czasie stanu wojennego współpracował z Prymasowskim Komitetem Pomocy więzionym i internowanym. Razem z kapelanem odwiedzał więzienia i miejsca zatrzymania internowanych.

Początkowo pracował w bydgoskim Spomaszu, następnie w Jutrzence. Dwadzieścia lat temu założył w Bydgoszczy własną firmę – Łuczniczkę. Nazwa kojarzyła mu się nie tylko z symbolem Bydgoszczy, ale również z osiedlami, gdzie spędził jeden z najpiękniejszych okresów w swoim życiu. Wtedy jednak władze miasta stworzyły dziwny, niesprzyjający małym firmom klimat, więc przeniósł firmę do Tucholi, którą pamiętałem ze spływów Brdą. Obecnie jest to zakład dający 180 miejsc pracy.

W swoim życiu politycznym należał do Kongresu Liberalno-Demokratycznego, a potem do Unii Wolności. Dziesięć lat temu, wspólnie z Januszem Kaczmarkiem, rozpoczynał tworzenie Platformy Obywatelskiej w naszym regionie, co było konsekwencją swoich dotychczasowych działań i poglądów politycznych. Był radnym miasta Bydgoszczy, sejmiku bydgoskiego oraz przez dwie kadencje – sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

Zamiłowania: wędkarstwo, kajakarstwo i zanikające już – czytanie książki drukowanej.

Zalety: spokój, opanowanie, stateczność i konsekwencja w działaniu.

Wady: pomaga również przeciwnikom.

Pan Andrzej Kobiak – SENATOR DIALOGU.


(red.)

Mat. kobiak.bydgoszcz.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook